fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

[TYLKO U NAS] Dr D. Kucharski w Narodowym Dniu Święta Chrztu Polski: Wprowadzenie chrześcijaństwa na ziemie polskie było olbrzymim przeskokiem kulturowym, mentalnym i obyczajowym

Wprowadzenie chrześcijaństwa na ziemie polskie to był olbrzymi przeskok kulturowy, mentalny i obyczajowy. Z wartościami chrześcijańskimi, które dzisiaj wpisały się i wypisują w wartości podstawowe (tzw. kanon kultury europejskiej) jest chociażby zmiana podejścia do rodziców czy do kobiet – powiedział dr Dariusz Kucharski, historyk, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Po raz piąty obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski. Zostało ono ustanowione ustawą Sejmu RP z dnia 22 lutego 2019 roku [czytaj więcej].

Chrzest Polski był niezwykle istotnym momentem w historii naszej Ojczyzny. Wydarzenie to zapoczątkowało proces chrystianizacji ziem polskich. Jak zaznaczył dr Dariusz Kucharki, miało ono ogromne znaczenie na przestrzeni lat.

– Od wielu lat czynione są badania dotyczące Chrztu Polski – w którym miejscu się ono odbyło, w jaki sposób. Ta karta pisanych początków naszych dziejów jest nadal kartą otwartą. Ciągle są nowe dane, które badacze nadal odkrywają, przez to nie można stwierdzić jednoznacznie wielu rzeczy. Natomiast niezaprzeczalna jest kwestia, że władca Polski i jego najbliższe otocznie, a później całe społeczeństwo, które mieszkało na jego terytorium, przyjęli Chrzest – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Historyk zaznaczył, że naród Polski od tego momentu stał się narodem wierzącym.

– Musimy pamiętać, że wprowadzenie chrześcijaństwa na ziemie polskie to był olbrzymi przeskok kulturowy, mentalny i obyczajowy, ponieważ z wartościami chrześcijańskimi, które dzisiaj wpisały się i wypisują w wartości podstawowe, w tzw. kanon kultury europejskiej (…), jest chociażby zmiana podejścia do rodziców czy do kobiet – podkreślił rozmówca.

Dr Dariusz Kucharski przypomniał, że w Rzeczpospolitej „nie musiało być pierwszej feminizacji”, żeby kobiety nabyły pewne uprawnienia.

Kobiety zdobywały je nawet szybciej niż we Francji i innych bardziej rozwiniętych cywilizacjach Europy Zachodniej. W Polsce już w połowie XVI wieku istniały zapisy sądowe, które mówiły, że kobiety dziedziczą majętności i to czasem bardzo duże. To pokazywało, że te prawa i obyczajowość nadawane były również kobietom, co na tamte czasy nie było oczywiste – zauważył.

Historyk wyjaśnił, że jako społeczeństwo polskie „pochodziliśmy z genotypu religijnego, jeszcze przedchrześcijańskiego, gdzie podejście do religii było bardziej delikatne, niekrwiożercze”.

– Wydaje mi się, że dzięki temu była większa łatwość przyswojenia wartości, jakie niosło chrześcijaństwo. Tymi wartościami było braterstwo, wolność, prawo do własności, godności człowieka i do tego, że każdy człowiek bez względu na to, czy jest bogaty czy biedny może starać się w bytowaniu ziemskim o uzyskanie godnego życia po śmierci, czyli raju. Było to dla każdego dostępne. Nie było segregowania, robienia kast, ani podziałów wewnętrznych – mówił.

Dr Dariusz Kucharski zwróci również uwagę, że dekalog, który przyniosło chrześcijaństwo, był niezwykle ważny.

– Miał on swoje odbicie w późniejszych dziesięcioleciach i setkach lat, aż do czasów współczesnych, do wszystkiego, co dotyczyło życia politycznego, obywatelskiego, rodzinnego naszego państwa, narodu i społeczeństwa, co zresztą widzimy do dzisiaj – dodał.

Wyjaśnił, że przyjęcie Chrztu niosło również skutki polityczne.

– Razem z przyjściem chrześcijaństwa na ziemie polskie i z najbliższym otoczeniem czeskiej księżniczki Dobrawy trafiły do Polski grupy osób wykształconych, czyli misjonarze. W ówczesnych czasach praktycznie nie zdarzało się, aby ktoś inny umiał czytać czy też pisać, niż oni. Misjonarze zaczęli sprowadzać element oświecenia – edukację, różne formy kształcenia dworskiego czy domowego. To też wpłynęło na struktury organizacyjne i administracyjne oraz prawodawstwo tworzonego i budowanego nowego państwa polskiego. Z tym wiązało się również przyjście na ziemie polskie łaciny, języka ówczesnego świata politycznego (języka dyplomatów) – zaznaczył historyk.

Gość Radia Maryja wskazał, że to dało podstawy do dalszego rozwoju ziem polskich.

Było to także niezwykle ważne dla nas jako dla społeczności, dla narodu, dla naszej państwowości. Od tego momentu weszliśmy w tradycje kultur Europy Zachodniej z bardzo silnym i ważnym – jak się później okazało – elementem przywiązania do chrześcijaństwa, ale w formule katolickiej (nie miała odstępstwa od dogmatów początku chrześcijaństwa) – powiedział dr Dariusz Kucharski

Całą rozmowę z dr. Dariuszem Kucharskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl