KEP o konsekwencjach Chrztu Polski, ŚDM i uchodźcach

Dziejowe konsekwencje Chrztu Polski, ŚDM i problem uchodźców – to główne tematy obrad zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Rozpoczną się w czwartek w Gnieźnie, a zakończą się w sobotę w Poznaniu – poinformował we wtorek ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

Obrady będą wpisane w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Gościem specjalnym zebrania będzie legat papieski na jubileuszowe uroczystości ks. kard. Pietro Parolin z Watykanu.

– Tegoroczne wiosenne obrady księży biskupów, ze względu na przypadającą w tym roku 1050. rocznicę Chrztu Polski, odbędą się w Gnieźnie i Poznaniu, miejscach związanych z początkiem polskiej państwowości. Zakończą je uroczystości na poznańskim stadionie INEA w sobotę wieczorem – podkreślił rzecznik KEP.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował jednocześnie, że podczas obrad księża biskupi wysłuchają m.in. wykładu prof. Krzysztofa Ożoga na temat dziejowych konsekwencji Chrztu Polski. Będą też rozmawiać o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży i do wizyty papieża Franciszka w Polsce.

W kontekście ogłoszonej 8 kwietnia posynodalnej adhortacji Ojca św. Franciszka „Amoris laetitia” (Radość miłości) księża biskupi podejmą dyskusję o sprawach rodziny w Polsce i na świecie. Jednym z głównych tematów zebrania będzie również problem uchodźców.

Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak zapowiedział, że na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski zostały zaproszone osoby z prawie wszystkich bratnich episkopatów europejskich, księża biskupi polscy pracujący poza granicami kraju, m.in. w Brazylii, a także przedstawiciele polskich misji katolickich z całego świata, oraz bratnie Kościoły. Ks. abp Wojciech Polak dodał, że podczas zebrania zostanie zaprezentowany okolicznościowy banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem księcia Mieszka I i Dobrawy, który upamiętni 1050. Rocznicę Chrztu Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl