fot. wikipedia.org

Jutro obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Uroczyste obchody związane ze 1050. rocznicą Chrztu Polski rozpoczną się już jutro i potrwają do soboty (16 kwietnia). Centralne obchody będą miały miejsce w Poznaniu, Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim.  

Pierwszym punktem wydarzeń związanych z rocznicą jest celebracja jubileuszowa na największej z pięciu wysp jeziora Lednica – Ostrowie Lednickim. Na wyspę przybędzie Episkopat Polski i zaproszeni goście. Podczas obchodów zabrzmi tam dzwon ,,Mieszko i Dobrawa”. Celebrację na Ostrowie Lednickim poprzedzą obrady plenarne Konferencji Episkopatu Polski w gnieźnieńskim seminarium duchownym.

Uroczysta Msza św. w gnieźnieńskiej katedrze rozpocznie się o godz. 17.00. O godz. 20.00 natomiast w tamtejszym Instytucie Kultury Europejskiej UAM będzie miała miejsce prapremiera filmu o chrzcie Mieszka I w reżyserii Macieja Pawlickiego ,,Mesco Dux Baptizatur”.

Przed południem kolejnego dnia (w piątek 15 kwietnia) w gimnazjum katolickim im. św. St. Kostki w Poznaniu odbędzie się zebranie Episkopatu.

Uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem Prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczną się w południe w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tuż potem zabrzmi jubileuszowe „Oratorium 966.pl”.

Msza św. w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie o godz. 17.00. Eucharystię poprzedzi procesja maryjna, która o godz. 15.45 wyruszy z Fary.

W sobotę (16 kwietnia) kolejne zebranie Episkopatu. Księża biskupi ponownie spotkają się w gimnazjum katolickim im. św. St. Kostki.

Sobotnie jubileuszowe świętowanie na stadionie INEA przebiegać będzie pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Początek o godz. 10.50. Na godzinę 14.00 przewidziana została Msza św. z chrztem dorosłych i posłaniem wieńczącym centralne obchody Jubileuszu.

Ostatnim punktem Jubileuszu Chrztu Polski będzie wieczorny musical poznańskiego Teatru Muzycznego „Jesus Christ Superstar”. Specjalne wykonanie tego musicalu również na stadionie INEA. Rozpoczęcie o godz. 19.00.

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

episkopat.pl/RIRM

drukuj