Poznań: ponad tysiąc biegaczy upamiętniło 62. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956

Ponad tysiąc biegaczy upamiętniło w niedzielę rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956. Sportowcy i amatorzy wyruszyli przy dźwiękach syren z Zakładów Cegielskiego, z miejsca, w którym 62. lata temu rozpoczął się strajk robotniczy.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas 58 osób, w tym 50 osób cywilnych, czterech żołnierzy, trzech funkcjonariuszy UB i milicjant.

W tym roku, po raz pierwszy wydarzenia sprzed 62 lat uczcił bieg pamięci. W niedzielę sportowcy i amatorzy pobiegli na dystansie 10 km w dwóch wariantach: w biegu indywidualnym oraz w Sztafecie Pamięci Czerwca’56. Bieg rozpoczął dźwięk syren z terenu Zakładów Cegielskiego, gdzie w 1956 roku rozpoczął się robotniczy bunt. Trasa biegu pamięci została wytyczona śladami robotniczego pochodu sprzed 62 lat.

„Młodzi ludzie nudzą się na historycznych wykładach, nie mają czasu na grube książki o historii. Ale dzięki takim inicjatywom każdy może na swój własny sposób uczcić pamięć tych ludzi” – powiedziała PAP tuż przed startem Aneta, jedna z uczestniczek biegu.

Jak dodała, „nawet osoby, które się historią nie interesują za bardzo, czują że takie upamiętnienie to coś niezwykłego”.

„Ta trasa, którą my dziś pokonamy dla tamtych bohaterów, ale też dla samych siebie – dla zdrowia, dla przyjemności – jest tą samą trasą, którą kiedyś ci ludzi szli by walczyć o lepszy świat i lepszą Polskę – to robi chyba na każdym wrażenie” – podkreśliła.

W pakiecie zawodnika znalazły się m.in. okolicznościowe koszulki, oraz biało-czerwona opaska. Na mecie zawodnicy otrzymają natomiast medale nawiązujące do czerwcowych wydarzeń. Część środków pochodzących ze sprzedaży pakietów startowych trafi m.in. na renowację tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1956 roku.

W dniu imprezy, dzięki współpracy z Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, w okolicach mety w centrum miasta utworzona została specjalna strefa historyczna, gdzie z uczestnikami spotkają się także kombatanci Czerwca. Bieg realizowany był w ramach rządowego programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – Niepodległa.

Bieg pamięci poprzedziły w niedzielę także oficjalne uroczystości rocznicowe. Po Mszy św. w intencji Ofiar Czerwca ’56 i pracowników szpitala im. Franciszka Raszei złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się na gmachu szpitala, a także pod tablicą Petera Mansfelda, oraz tablicą upamiętniającą najmłodszą ofiarę Czerwca ’56 – Romka Strzałkowskiego.

W niedzielę przy skrzyżowaniu ul. Poznańskiej i ul. Jeżyckiej otwarto także Skwer im. Doktora Józefa Granatowicza. Granatowicz był wybitnym chirurgiem, twórcą i wieloletnim dyrektorem poznańskiego Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei. 28 czerwca 1956 roku, Granatowicz podjął decyzję o stworzeniu w placówce szpitala polowego, gdzie ratowani byli uczestnicy walk ulicznych. Granatowicz – jak podkreślają kombatanci Czerwca’56 – operował nie bacząc na kule wpadające do szpitalnych sal.

Dr Józef Granatowicz kierował szpitalem przez 15 lat, rozbudowywał go, rozwijał kolejne oddziały, żeby w 1966 roku – kiedy przechodził na emeryturę – pozostawić swoim następcom oraz poznaniakom doskonale funkcjonującą placówkę medyczną.

Główne uroczystości 62. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku odbędą się w czwartek 28 czerwca. Tradycyjnie o godz. 6 rano złożone zostaną kwiaty pod tablicą pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych. O godz. 17.00 odbędzie się uroczysta Msza św., a po niej główne uroczystości pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl