fot. twitter.com

Poznań: 24 grudnia Wigilia Caritasu dla 1,4 tys. osób pod jednym dachem

1,4 tys. miejsc zostanie w tym roku przygotowanych dla potrzebujących, uczestników Wigilii Caritasu na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Rokrocznie 24 grudnia do posiłku wigilijnego w jednej z targowych hal siadają samotni, chorzy, ubodzy i bezdomni.

Zastępca dyrektora Caritasu Poznań ks. Łukasz Łukasik poinformował, że Wigilia Caritasu to dla wielu jej uczestników jedyna szansa na wspólny posiłek wigilijny. Cały czas zbierane są pieniądze na jej organizację.

„W przygotowaniach do Wigilii Caritasu na różnych etapach prac zaangażowanych jest tysiąc wolontariuszy z 13 wielkopolskich szkół oraz wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritasu. W przygotowaniu wigilijnych potraw pomogą również cztery zgromadzenia zakonne” – powiedział ks. Łukasz Łukasik.

Dodał, że w tym roku w zabezpieczeniu wydarzenia pomogą stacjonujący w Poznaniu żołnierze z armii amerykańskiej.

Uczestnicy wigilijnego spotkania będą mieli okazję podzielić się opłatkiem, porozmawiać z innymi i przy dźwiękach kolęd zjeść przygotowany posiłek. Każdy dostanie również paczkę z produktami żywnościowymi.

Przygotowanych zostanie m.in. 400 kg karpia, 450 litrów barszczu, pół tony kapusty i pół tony ziemniaków. Nie zabraknie również ciast upieczonych przez członków parafialnych zespołów Caritasu.

Początki Wigilii Caritasu sięgają 2003 r. Wówczas albertynki wraz z jednym z liceów zorganizowały spotkanie dla osób, które na co dzień korzystały z jadłodajni Caritasu prowadzonej przez siostry. Od 2009 r. spotkanie wigilijne odbywa się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Dzięki temu może w nim wziąć udział większa liczba potrzebujących.

Ks. Łukasz Łukasik przyznał, że organizacja spotkania jest dużym wyzwaniem finansowym. Na stronie Caritasu Poznań trwa zbiórka pieniędzy, które zostaną przeznaczone na przygotowanie paczek dla uczestników i na koszty logistyczne.

PAP

drukuj