Rzecznik KEP: Pontyfikat Jana Pawła II należał do przełomowych

Pontyfikat Jana Pawła II należał do przełomowych, nie tylko z uwagi na liczbę podróży apostolskich, beatyfikowanych i kanonizowanych przez niego osób czy wydanych dokumentów, ale w swoim przesłaniu do każdego człowieka – ocenił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W wypowiedzi udzielonej PAP z okazji przypadającej w poniedziałek 40. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, rzecznik Episkopatu Polski podkreślił, że to był „pontyfikat szczególny przede wszystkim w swym przesłaniu do drugiego człowieka: >>Otwórzcie drzwi Chrystusowi!<<„.

„Jan Paweł II otworzył Chrystusowi drzwi swojego życia i serca tak szeroko, że Pan uczynił go jednym z największych świętych chrześcijaństwa. On nam pokazał, że współpraca z łaską Bożą może z nas uczynić gigantów ducha” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że Jan Paweł II był pierwszym Papieżem, który nie był Włochem, od 1522 roku.

„I to nie był jedyny aspekt, w którym był pierwszy. Jako pierwszy Papież w historii odwiedził synagogę, meczet i kościół luterański. Jako pierwszy Papież odpowiadał na pytania dziennikarzy. A z bardziej przyziemnych spraw, to jako pierwszy Papież wziął udział w koncercie rockowym w Bolonii. I to on wprowadził do Watykanu internet, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie nowej ewangelizacji” – zauważył ks. Rytel-Andrianik.

„Od samego początku swojego pontyfikatu łamał konwenanse, zwłaszcza jeśli chodzi o spotkania z wiernymi. Nikt nie mógł go powstrzymać przed długimi spotkaniami z chorymi, cierpiącymi, pomimo napiętego programu i grafiku spotkań. Jego nie interesował grafik, tylko drugi człowiek, który stał naprzeciw niego. Imponująca jest liczba audiencji, jakich udzielił, i spotkań, które odbył bez względu na samopoczucie i stan zdrowia. Jan Paweł II był Papieżem spotkania, gdyż dla niego zaraz po Bogu stał drugi człowiek” – zaznaczył rzecznik Episkopatu.

PAP/RIRM

drukuj