W toruńskim sanktuarium zakończyły się Dni ze świętym Janem Pawłem II

W poniedziałek obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. W toruńskim sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II, które jest wotum wdzięczności za dar Papieża – Polaka miały miejsce uroczystości odpustowe.

„Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – to te słowa wypowiedziane 22 października 1978 roku przez świętego Jana Pawła II stały się przesłaniem Jego pontyfikatu oraz nadzieją dla milionów ludzi na całym świecie.

Liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II, który jest także patronem naszego województwa kujawsko – pomorskiego i patronem rodzin. 40 lat temu w tym dniu 22 października rozpoczynał swój wielki pontyfikat święty Jan Paweł II Wielkimówił rozpoczynając poniedziałkowe uroczystości odpustowe o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i Dyrektor Radia Maryja i TV Trwam.

Słowa świętego Jana Pawła II są wciąż aktualne w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym każdego z nas. Staje się bowiem coś nie najlepszego w naszej Ojczyźnie – podkreślał w homilii ordynariusz diecezji włocławskiej ksiądz biskup Wiesław Mering.

Podział, oddalenie, niesnaski, kłamstwa. To wszystko jest rzeczywistością. I to nic, że jedna strona zarzuca to pierwszej, pierwsza drugiej. Ważne, że tyle zaprzeczeń Twojej postawy, Twojej miłości do Polski jest w tej naszej codzienności obecneakcentował pasterz Kościoła Włocławskiego i zachęcał do tego, by skonfrontować swoje życie z nauczaniem papieża Polaka.

Dzieło Jana Pawła II, tak wspaniale przypomniane przez to sanktuarium, przez te świątynię, to jest prawdziwe zwierciadło, w świetle którego możemy zobaczyć swoje sumienia, swoje myślenie, swoje serca. Warto się tak skonfrontować z prośbami świętego Papieża. Warto zobaczyć siebie w prawdziepodkreślał ks. bp Wiesław Mering.

W trakcie odpustu zaprzysiężeni zostali nowi kandydaci do Bractwa Świętego Jana Pawła II. Zobowiązani są oni do życia duchowością świętego Jana Pawła II i dawania świadectwa. Mają też zadanie zgłębiania nauczania Papieża Polaka i propagowania jej wśród ludzi.

Sanktuarium zostało także ubogacone o nowe relikwie – świętego Brata Alberta i założyciela michaelitów Bronisława Markiewicza.

Święty Brat Albert, jak mówiła siostra Bernarda Kostka ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, był bliski świętemu Janowi Pawłowi II.

I święty Jan Paweł II i święty Brat Albert byli apostołami. Po pierwsze apostołami miłosierdzia, i to jest taka klamra spinająca, a po drugie takimi apostołami dobra powszechnego, do którego każdy z nas jest powołany – wskazywała s. Bernarda Kostka CSAPI.

W poniedziałek poświęcono także znajdujące się wokół świątyni ikony Matki Bożej.

Tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci świętego Jana Pawła II odbywają się w szczególnym czasie. Przeżywamy bowiem 40 – lecie wyboru księdza kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Jan Paweł II jest wielkim Papieżem, mówię jest, bo on wciąż żyje w sercach Polaków. Mam nadzieję, że takie wydarzenie jak dzisiaj przyczyni się do tego, że Polacy rozkochają się w tej wielkiej postaci, będą przyjmować to jego dziedzictwo, które nam zostawiłmówił o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II.

Przygotowaniem wiernych do dzisiejszego odpustu były „Dni ze świętym Janem Pawłem II”, które w toruńskiej świątyni trwały od 14 października. Pielgrzymi, którzy przybywali w tym czasie z różnych części Polski wypraszali papieża Polaka o potrzebne łaski, a także powierzyli mu naszą Ojczyznę.

Święty Jan Paweł II był wielkim nauczycielem wolności, obrońcą małżeństwa i prawa do życia nienarodzonych. Życie i dzieło świętego Jana Pawła II jest dla nas Polaków powodem do dumy, ale i wielkim wyzwaniem, aby być wiernymi świadkami jego nauczania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj