Dolnośląskie obchody 1050-lecia Chrztu Polski

Pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy przy udziale hierarchów z Polski, Czech i Niemiec oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych na Górze Ślęży Dolnoślązacy świętowali 1050-lecie Chrztu Polski. Głowę Państwa reprezentował minister Krzysztof Szczerski.

Obchody rozpoczęła Msza św. w zabytkowym kościele, znajdującym się na szczycie góry, której przewodniczył ks. abp Józef Kupny. W homilii metropolita wrocławski wskazał na rolę, jaką odgrywa wspólnota w życiu człowieka. Zauważył przy tym, że myślą, która pojawia się w całym Piśmie Świętym jest stwierdzenie, że człowiek nie powinien być sam.

Od samego początku Bóg chciał, by ludzie sobie wzajemnie pomagali, tworząc wspólnoty i społeczności – mówił hierarcha, dodając, że Jahwe nie zaplanował człowiekowi życia w niezależności od innych, ale we współzależności z innymi.

Jezus wybierając uczniów nie powoływał by indywidualnie realizowali swoją misję w samotności, z myślą jedynie o własnym zbawieniu. Wręcz przeciwnie – stworzył z nich wspólnotę i polecił, by do tej wspólnoty zapraszali wszystkie narody – podkreślił ksiądz arcybiskup.

W dalszej części homilii ks. abp Józef Kupny powiedział, że jednym z wyznaczników tego, na ile realizujemy Boży plan w swoim życiu jest to na ile przyczyniamy się do budowania wspólnoty. Przywołał przy tym słowa ojców Soboru Watykańskiego II: „spodobało się Bogu zbawiać ludzi nie pojedynczo i bez wzajemnych odniesień, ale we wspólnocie”.

Bóg zna ludzką naturę i wie na czym polega szczęście człowieka To jest niezwykle ważne szczególnie dziś, kiedy tłumaczy się nam, że rozwój człowieka polega na tym, by stał się on idealny, doskonały, samowystarczalny i niezależny od nikogo, bo Jezus nie uczył swoich uczniów niezależności, ale współzależności, bycia w relacji z innymi. Człowiek żyje sensownie, gdy żyje dla kogoś. Niesłychanie biedny jest ten kto żyje tylko dla siebie – tłumaczył pasterz Kościoła wrocławskiego.

Na zakończenie metropolita wrocławski wezwał uczestników uroczystości do odpowiedzialności za dwie wspólnoty: Rzeczpospolitą Polską oraz za Kościół powszechny.

Obie te wspólnoty tworzymy, za obie – w takim zakresie, jaki leży w zasięgu naszych możliwości – powinniśmy się poczuć odpowiedzialni. Ich rozwój powinien nam leżeć na sercu – spuentował ks. abp Józef Kupny.

Po Eucharystii na Ślęży odbyła się sesja naukowa pt. „Rola Dolnego Śląska w budowaniu państwowości w Polsce”. Wzięli w niej udział m.in. ks. prof. Waldemar Cisło i dr Magdalena Ogórek. Podczas uroczystości nastąpiło również odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej przyjęcie chrztu przez Mieszka I.

Ks. dr Rafał Kowalski, Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej, Rzecznik Prasowy Archidiecezji Wrocławskiej

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl