Komisja Europejska odrzuciła sprzeciw 11 krajów ws. dyrektywy o pracownikach

Komisja nie uwzględniła sprzeciwu parlamentów 11 krajów UE wobec propozycji zmian w dyrektywie. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej jest rozczarowane postawą Komisji Europejskiej w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Wczoraj w Warszawie na ten temat minister Elżbieta Rafalska rozmawiała z unijną komisarz do spraw zatrudnienia Marianne Thyssen.

Komisarz wskazała, że jest otwarta na dialog z parlamentami państw członkowskich w sprawie przepisów. W najbliższych miesiącach będą trwały pracy nad tym, w jaki sposób dyrektywa obejmie transportowców.

Polska nie popiera wprowadzenia nowego rozwiązania dotyczącego zatrudnienia pracowników delegowanych – podkreśliła minister Elżbieta Rafalska.

– W naszej ocenie doprowadzi ona do ograniczenia transgraniczności świadczonych usług. Narusza ona i stanowi zagrożenie dla konkurencyjności naszych firm. Wprowadzenie tej zasady minimalnego wynagrodzenia bez konieczności stosowania wszystkich pozostałych składników wynagrodzenia, jest rozwiązaniem, które Polska akceptuje. Analizy strony francuskiej pokazują, że po zastosowaniu tego mechanizmu  minimalnego wynagrodzenia koszty pracownicze są wyższe niż koszty pracowników lokalnych – zaznacza Elżbieta Rafalska.

Pod koniec lipca Komisja Europejska odrzuciła sprzeciw parlamentów 11 krajów UE, w tym Polski, w sprawie zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych. Przepisy mogą uderzyć m.in. w polskie firmy, działające na rynku unijnym.

Polscy przedsiębiorcy uważają, że realizacja propozycji Brukseli znacznie podniosłaby ich koszty, a co za tym idzie obniżyła konkurencyjność.

Z Polski pochodzi najwięcej pracowników delegowanych w UE; w 2014 r. było to prawie 430 tysięcy na blisko 2 mln.

RIRM

drukuj