Trwa akcja „Sprawiedliwy Transport w Europie”

 

Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją: „Sprawiedliwy Transport w Europie”. Apel skierowany jest do Komisji Europejskiej. Inicjatorzy akcji wzywają komisję do zapewnienia uczciwej konkurencji w różnych rodzajach transportu. Chodzi o zaprzestanie praktyk biznesowych prowadzących do dumpingu socjalnego i płacowego.  

Aby petycją zajęły się instytucje unijne niezbędne jest poparcie co najmniej miliona obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wspólne standardy są potrzebne dla sprawiedliwych warunków pracy i praw pracowniczych w europejskim sektorze transportu – mówi  Tomasz Michalak, zastępca przewodniczącego Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność”.

– Rynek pracy się bardzo zmienił. Mamy wielu pracowników delegowanych z Polski, Rumunii, Bułgarii na tereny krajów zachodnich. Oni wykonują tę samą pracę, którą wykonują pracownicy lokalni, tylko, że za stawki nasze polskie, bułgarskie lub rumuńskie, czyli jest to jawna niesprawiedliwość. Powinniśmy dostawać takie same pieniądze za tę samą pracę, czyli hasło: równa praca – równa płaca – podkreśla Tomasz Michalik.

Inicjatywę można wesprzeć swoim podpisem pod adresem www.fairtransporteurope.eu lub  na tradycyjnych arkuszach papierowych.  Za pośrednictwem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa podpisy trafią do Komisji Europejskiej.

RIRM

drukuj