fot. flickr.com

Polska wygrywa przed unijnym sądem

Polska wygrała z Komisją Europejską spór dotyczący restrykcyjnych wymogów środowiskowych dla sektora energetycznego.

Polska z poparciem Węgier i Bułgarii zaskarżyła decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą najlepszych dostępnych technik w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania. Celem nowego prawa było ograniczenie emisji m.in. rtęci, chlorku wodoru i tlenków azotu. Jednak zdaniem Polski, poziomy zostały ustalone na podstawie błędnych i niereprezentatywnych danych oraz naruszały unijną zasadę proporcjonalności. Komisja złamała też prawo, decydując się na głosowanie w systemie lizbońskim, a nie nicejskim. Sąd w Luksemburgu przyznał rację Polsce.

– Jest to bardzo ważny wyrok, ponieważ będzie on determinował inwestycje w polskiej energetyce. Sprawa dotyczyła restrykcyjnych wymogów dla zanieczyszczeń takich jak tlenki siarki i tlenki azotu. Wynikało to z dyrektyw o emisjach przemysłowych – wyjaśnia Paweł Sałek, doradca prezydenta RP ds. środowiska.

Dzięki korzystnemu dla Polski wyrokowi krajowy sektor elektroenergetyczny może zyskać dodatkowe cztery lata na dostosowanie się do „wyśrubowanych” wymagań unijnych. Komisja ma jednak prawo do zaskarżenia sądu z Luksemburga do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl