Jak Polacy Niepodległą wykuwali. Wypowiedź dr. Dariusza Kucharskiego

11 listopada jest niezwykle ważnym dniem, ponieważ jest to dzień Święta Niepodległości i upamiętnienia wszystkich Polaków walczących o niepodległość i wolność. Ten dzień w 1918 r. dał w konsekwencji początek państwu polskiemu – podkreślił Dariusz Kucharski. Dodał, że był on niezwykle symboliczny dla następnego pokolenia, które w czasie II wojny światowej walczyło o Polskę.

O Polskę zabiegano w różnej formie – wskazał historyk.

Zabiegał o nią m.in. Ignacy Paderewski, który koncertując po całym świecie rozmawiał z różnymi osobowościami tamtych czasów. Te kontakty przełożyły się bardzo dobrze na okres I wojny światowej, gdy zaczęto z jego wskazówek i próśb korzystać. Przykładem tego jest orędzie wygłoszone przez prezydenta USA Woodrowa Wilsona, które w 13 punkcie tegoż orędzia wyraźnie wskazywało, że jednym z warunków zakończenia I wojny światowej jest przywrócenie Polsce niepodległości z – co ważne – dostępem do morza Bałtyckiego – zaznaczył dr Dariusz Kucharski.

To orędzie wyzwoliło falę dalszych działań, bo kilka dni później trzech europejskich premierów: Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii również określiło, że warunkiem uspokojenia relacji w Europie będzie konieczność przywrócenia Polski do grupy wolnych narodów – powiedział historyk.

Koncepcje dążeniowe do niepodległego państwa polskiego wśród samych Polaków były jednak różne – dodał Dariusz Kucharski.

Sami Polacy od praktycznie I wojny światowej zabiegali o odzyskanie niepodległości w sposób bezpośredni działaniami legionistów, a jednocześnie działaniami politycznymi. Odbywało się to różnymi torami. Jedni uważali, że szybciej Polska odzyska niepodległość współpracując z Austro-Węgrami i Niemcami, a inni uważali, że należy współpracować ze środowiskami związanymi z Imperium Rosyjskim. Rzeczywistość okazała się całkiem inna – wskazał historyk.

Zapraszamy do odsłuchania całej wypowiedzi dr. Dariusza Kucharskiego.


RIRM

drukuj