[TYLKO U NAS] D. Obajtek: Tak potężny koncern jak Orlen nie może rozwijać się tylko na segmencie paliwowym. Zachęcam opozycję, by zobaczyła, jak struktury takich firm wyglądają poza naszymi granicami

fot. https://twitter.com/ACJaworski

„Tak potężny koncern jak Orlen nie może rozwijać się tylko na segmencie paliwowym. Dlatego stwierdziliśmy, że trzeba błyskawicznie zwiększać obszary swojej działalności, bo nie przetrzymamy konkurencji. Taka spółka jak Orlen nie utrzyma się, jeżeli jej rynkiem będzie tylko państwo polskie” – – mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, podczas wykładu inaugurującego studia podyplomowe MBA w WSKSiM w Toruniu. „Zachęcam opozycję, by zobaczyła, jak struktury takich firm wyglądają poza naszymi granicami. Często chwalą się byciem Europejczykami w stu procentach, a nie rozumieją, na czym polega gospodarka europejska” – dodał w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

PKN Orlen wybuduje do 2024 r. w swoim głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku kompleks instalacji Olefin III. Jego uruchomienie planowane jest w 2025 r. Według spółki realizacja inwestycji przyczyni się do wzrostu EBITDA o ok. 1 mld zł rocznie. Koszt budowy instalacji to ok. 13,5 mld zł. [czytaj więcej]

– Olefiny są wkładem do większości przemysłu petrochemicznego i to jest największa inwestycja petrochemiczna w Europie XXI w. Ona będzie kosztowała 13,5 mld zł. Obejmie ok. 100 hektarów i przedłuży żywotność Płocka. Jest to bardzo ważna inwestycja. Od Olefin zaczynają się wszelkiego rodzaju tworzywa, które nas otaczają – od PCW do polipropylenów, polietylenów. (…) To jest budowa nowoczesnej polskiej petrochemii. Następny w kolejce będzie fenol. To też budowa następnej gałęzi petrochemicznej – wyjaśnił Daniel Obajtek w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

PKN Orlen zakończył emisję 5000 zielonych obligacji o łącznej wartości 500 mln euro. Popyt na nie wyniósł prawie 3 mld euro, czyli aż sześciokrotnie przewyższył wartość emisji. [czytaj więcej]

– Jesteśmy pierwszymi, którzy wyemitowali zielone obligacje. Jesteśmy bardzo z tego zadowoleni. To pokazało, że cieszymy się bardzo dużą wiarygodnością wśród inwestorów. Zainteresowanie było sześciokrotnie większe niż nasze potrzeby przy stosunkowo niedużym koszcie. Uważamy, że taka nowoczesna forma finansowania pozwoli nam multiplikować inwestycje i szukać na nie środków – zaznaczył rozmówca RIRM.

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, skierował postępowanie dotyczące przejęcia PGNiG przez PKN Orlen do II etapu, gdyż uznał, że konieczne jest przeprowadzenie badania rynku. [czytaj więcej]

– PGNiG to następna firma, którą chcemy przejąć. Jest już struktura transakcji. Będzie to połączenie poprzez przejęcie. W pierwszej kolejności wniosek był skierowany do Komisji Europejskiej. Poprzez nasze wielkie starania w tym zakresie Komisja Europejska odesłała to do polskiego regulatora. Złożyliśmy wniosek odnośnie koncentracji i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie procedował pierwszej fazy, tylko wszedł w drugą fazę. Uważamy, że to zbliża nas do procesu połączenia poprzez przejęcie PGNiG – tłumaczył Daniel Obajtek.

Rozmówca RIRM odniósł się do zarzutów opozycji, która uważa, że PKN Orlen zamierza stać się monopolistą energetycznym.

– Zapraszam opozycję do innych krajów Europy. Niech zobaczą, jak wygląda struktura BP, Shell’a czy Totala. Wtedy będą mówić o monopolu. To nie jest żaden monopol, to jest plus dla Polaków. W ten sposób będziemy obniżać ceny paliw na naszych stacjach, ponieważ staniemy się koncernem globalnym, który będzie dywersyfikował swoje źródła surowców, co spowoduje optymalizację cen na naszych stacjach. Zachęcam opozycję, by zobaczyła, jak struktury takich firm wyglądają poza naszymi granicami. Często chwalą się byciem Europejczykami w stu procentach, a nie rozumieją, na czym polega gospodarka europejska – akcentował szef Orlenu.

W sobotę, 29 maja, Daniel Obajtek poprowadził wykład inaugurujący studia podyplomowe na kierunku Master of Business Administration w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, podczas którego podkreślał, że PKN Orlen musi podbijać globalne rynki.

– Tak potężny koncern jak Orlen nie może rozwijać się tylko na segmencie paliwowym. Nie ma takiej możliwości. Dlatego stwierdziliśmy, że trzeba błyskawicznie zwiększać obszary swojej działalności, bo nie przetrzymamy konkurencji i za parę lat nawet MOL, który jest zdecydowanie od nas mniejszy, będzie w stanie poradzić sobie z nami w regionie. Taka spółka jak Orlen nie utrzyma się, jeżeli jej rynkiem będzie tylko państwo polskie. Nie ma takiej możliwości. Taka spółka jak Orlen nie będzie inwestować w nowe technologie, w nowe obszary, jeżeli nie będzie na to wydawać miliardów złotych, a nie pozyska ich tylko i wyłącznie z polskiego rynku. Technologie kosztują miliardy – mówił do studentów.

https://twitter.com/ACJaworski/status/1398590675805949953

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl