Społeczne agencje najmu sposobem na większą dostępność mieszkań
Wprowadzenie do systemu prawa modelu społecznych agencji najmu to główne założenie przyjętej przez Sejm noweli ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Docelowo chodzi o zwiększenie dostępności mieszkań w Polsce.
Resort rozwoju przekonuje, że oferując gminom nowe instrumenty, umożliwiające rozszerzenie oferty mieszkań dostępnych np. dla młodych ludzi zakładających rodziny, można przyczynić się do stworzenia przyjaznej przestrzeni dla rozwoju rodziny i zmniejszenia problemu demograficznego.
Za pośrednictwem spółek gminnych i organizacji społecznych gmina będzie mogła zapewnić mieszkania na wynajem członkom wspólnoty samorządowej, którzy mają trudności z samodzielnym uzyskaniem mieszkania w warunkach rynkowych.
Społeczne agencje najmu będą mogły wydzierżawiać mieszkania poniżej stawek rynkowych dzięki gwarancji terminowego uiszczania czynszu, stabilnego użytkowania i utrzymania mieszkań w dobrym stanie technicznym oraz zwolnieniom podatkowym dla właścicieli z tytułu umowy z SAN.
– Społeczne agencje najmu realizują model współpracy polegający na pośrednictwie między właścicielami mieszkań a najemcami, którzy spełniają kryteria ekonomiczne i społeczne, określone przez gminę. Rozwiązanie to będzie stanowiło dodatkowy instrument dla gmin, który ma na celu poszerzenie zbioru narzędzi do prowadzenia polityki mieszkaniowej. Dla osób o średnich i niskich dochodach jest dodatkowym sposobem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Dodatkowym argumentem za wdrożeniem SAN w polskim porządku prawnym jest obecna sytuacja związana z pandemią, która zaburzyła funkcjonowanie również rynku mieszkań na wynajem – mówiła w Sejmie Anna Kornecka, wiceminister rozwoju.
Model SAN pozwoli gminom zwiększyć ofertę mieszkaniową na swoim terenie bez konieczności ponoszenia przez nie wydatków na budowę mieszkań. Nowelizacja trafi teraz do prac w Senacie.
Zuzanna Dąbrowska/RIRM