fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier RP: Jeśli nie zwrócimy uwagi na kulturę, to nie stworzymy społeczeństwa, które będzie żyło pełną piersią

Jeśli nie zwrócimy uwagi na kulturę, to nie stworzymy państwa, społeczeństwa, które będzie żyło pełną piersią, będzie rzeczywiście korzystało z tego, co najpiękniejsze w naszej kulturze, w naszej historii – powiedział dziś premier RP Mateusz Morawiecki podczas wręczenia nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ludwice Ogorzelec.

Rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec została podczas XI kongresu Polska Wielki Projekt laureatką nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jej twórczość i życiorys, w tym działalność antykomunistyczną, podczas gali wręczenia nagrody przedstawili m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że tradycja i nowoczesność nie muszą się wcale wykluczać.

„Jest to sprzeczność wymyślona. Myślę, że widać to w twórczości pani Ludwiki Ogorzelec” – powiedział premier.

„Ta nowoczesność, która z tych różnych form krystalizacji przestrzeni przebija do nas i krzyczy, jednoczesne łączy w sobie linie historii i linie przeszłości i przyszłości. Łączy w sobie właśnie tradycję wielu nauk, wielu dziedzin a jednocześnie łączy je ze współczesnością – w jakimś sensie sięgając w przyszłość – łączy z kolejnymi pokoleniami” – dodał Mateusz Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że laureatka w swojej twórczości używa wielu materiałów – drewna, metalu, materiałów naturalnych, ale także sztucznych – stworzonych przez człowieka.

Prezes Rady Ministrów przypomniał, że Ludwika Ogorzelec jest osobą, która walczyła o wolną Polskę.

„Jako ośmioklasistka zaprotestowała przeciwko świętowaniu akademii szkolnej z okazji 50. rocznicy rewolucji październikowej, a więc była zadziorna, niepokorna i to jej zostało. Potem, w latach 80. działała w Solidarności Walczącej, a następnie w 1985 roku wyjechała, jako łączniczka do Francji” – wspomniał szef rządu.

Premier nawiązał także do tegorocznego hasła Kongresu „XXI wiek – bezpieczeństwo i kultura”. Przywołał słowa patrona nagrody prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że „nie możemy poprzestać tylko na walce o polską rację stanu, bo jeżeli będziemy koncentrowali się tylko na niej, a nie zwrócimy uwagi na kulturę, to będzie to dalece niewystarczające, nie stworzymy tego państwa, społeczeństwa, które będzie żyło pełną piersią, będzie rzeczywiście korzystało z tego, co najpiękniejsze w naszej kulturze, w naszej historii, tego, co w nietypowy sposób tak pięknie łączy naszą tegoroczną laureatkę z laureatami z poprzednich lat”.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl