fot. PAP/EPA

M. Salvini: Z premierami Polski i Węgier przedstawimy kartę wspólnych wartości

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini zapowiedział dziś, że podczas czwartkowego spotkania z premierami Węgier Viktorem Orbanem i Polski Mateuszem Morawieckim w Budapeszcie wydadzą wspólną deklarację. „To będzie karta wartości”- podkreślił.

Matteo Salvini wyjaśnił dziennikarzom cele swej podróży do stolicy Węgier na spotkanie z szefami obu rządów: „To będzie roboczy stół na temat Europy, jaka będzie, przedyskutujemy tematy pracy, rodziny, dobrobytu”.

Na zakończenie, dodał, „będzie wspólna deklaracja, a zatem karta wartości”; „karta podzielanych wartości wolności, praw i celów na przyszłość opartych na kwestiach, na jakich zrodziła się Unia”.

Jak zaznaczył szef współrządzącej Włochami Ligi, „może uda się podkraść USA prawo do szczęścia”.

Pierwszy wiadomość o spotkaniu Salvini-Orban-Morawiecki podał w poniedziałek włoski dziennik „Corriere della Sera”, a we wtorek potwierdził ją rzecznik premiera Węgier Bertalan Havasi. Jak oświadczył, tematem rozmów będzie sojusz polityczny Ligi, Prawa i Sprawiedliwości oraz Fideszu.

Informując o planowanym spotkaniu, mediolańska gazeta wskazała, że tematem rozmów ma być powołanie nowej grupy w Parlamencie Europejskim i to, mimo że – jak zauważa się w artykule – politycy Ligi mówią ostrożnie o „podzielaniu wartości”.

Według dziennika celem włoskiego polityka jest „zaoferowanie alternatywy dla Europejskiej Partii Ludowej, która przechyliła się na lewo”, w nadziei, że do nowej formacji przyłączą się także delegacje z innych krajów.

Wcześniej Matteo Salvini mówił, że jest w kontakcie z Polakami i Węgrami w sprawie powołania nowej grupy w Parlamencie Europejskim po wystąpieniu Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej.

PAP

drukuj