fot. PAP

Premier M. Morawiecki powołał płk. Bartosza Jarmuszkiewicza na szefa Agencji Wywiadu

Premier RP, Mateusz Morawiecki, powołał w poniedziałek płk. Bartosza Jarmuszkiewicza na szefa Agencji Wywiadu. Do tej pory był on wiceszefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wcześniej premier RP odwołał dotychczasowego szefa Agencji Piotra Krawczyka.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, poinformował w poniedziałek po południu, że nowy szef polskiego wywiadu cywilnego jest oficerem z wieloletnim doświadczeniem operacyjnym.

„Jest absolwentem kursu oficerskiego dla funkcjonariuszy wywiadu. Służbę w UOP – później w ABW – rozpoczął w 1997 r. Kurs oficerski ukończył w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadu w Starych Kiejkutach. Od początku służby w UOP i później w ABW zajmował się pracą operacyjną” – podkreślił Stanisław Żaryn.

Zaznaczył, że nowy szef AW posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach kierowniczych średniego i wyższego szczebla w terenie i w centrali.

Rzecznik przypomniał, że płk Bartosz Jarmuszkiewicz od 20 maja 2020 r. był zastępcą szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

„W ABW sprawował nadzór m.in. nad Departamentem Kontrwywiadu. Aktywnie współpracował z wywiadem i kontrwywiadem służb specjalnych państw sojuszniczych” – zaznaczył Stanisław Żaryn.

Szefa Agencji Wywiadu powołuje i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, rządowego kolegium ds. służb specjalnych i sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Opinie nie są dla premiera wiążące.

Piotr Krawczyk był szefem Agencji Wywiadu od grudnia 2016 roku, a wcześniej – od września 2016 – był p.o. szefa AW. W czwartek Żaryn poinformował na Twitterze, że szef Krawczyk podał się do dymisji ze względów osobistych.

Płk Bartosz Jarmuszkiewicz w latach 2015-2020 sprawował m.in. funkcje kierownicze w Agencji, był m.in. dyrektorem Centralnego Ośrodka Szkolenia i Edukacji ABW w Emowie pod Warszawą.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl