fot. pixabay.com

Sieci handlowe zaniżają ceny warzyw z Polski, sprzedając u siebie warzywa z zagranicy

Producenci papryki alarmują, że sieci handlowe zaniżają ceny, a wiele z nich sprzedaje u siebie warzywa z zagranicy, m.in. z Holandii. Gospodarze podkreślają, że w naszym kraju trwa sezon paprykowy, są dobre zbiory i warzyw nie zabraknie dla żadnej z sieci. Mimo tego w wielu supermarketach na półkach można znaleźć m.in. paprykę sprowadzoną z zagranicy.  

Rolnicy obserwują sytuację na rynku i wskazują na zjawisko tzw. ciągłych promocji i zaniżania skupu od polskich producentów. W ich ocenie to proces niszczenia produkcji warzyw ciepłolubnych w Polsce.

Proceder odbywa się kosztem gospodarzy, którzy podczas rosnących kosztów produkcji muszą sprzedawać swoje warzywa niemal za bezcen – podkreślał Janusz Walczak z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” na antenie TV Trwam

– Nie chodzi tylko o samą paprykę, ale o wszystkie owoce i produkty, które są sezonowe, których rolnik nie może przechować. Te praktyki są stosowane, poczynając od młodych ziemniaków, truskawek. Cena idzie w górę dopiero w momencie, gdy rynek zorientuje się, że tego surowca może braknąć np. na przetwórstwo, na przechowalnictwo. Wówczas cena zaczyna windować. To jest bardzo zła praktyka, ale to jest wywiad handlowy, ustawianie się, marketing tych sklepów, sieci po to, żeby mieć swoją płynność, odpowiednią cenę, nie patrząc się na to, skąd bierze się ten towar, jakie straty ponosi rolnik – wskazał Janusz Walczak.  

Rolnicy z Mazowsza, gdzie jest „zagłębie paprykowe”, sprzeciwiają się importowi warzyw z zagranicy w szczycie zbiorów i organizują protesty przed sieciami handlowymi.

Na portalach społecznościowych – jak podają media – powstała akcja informacyjna, w ramach której konsumenci wrzucają zdjęcia z supermarketów, gdzie sprzedawana jest np. papryka z Holandii.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl