fot. twitter.com

Wzrasta odsetek mieszkań budowanych w technologii wielkopłytowej

Rośnie ilość mieszkań budowanych w technologii wielkopłytowej – informuje portal money.pl powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego. Szacuje się, że co dwudzieste mieszkanie powstaje na bazie tej technologii.

W pierwszej połowie br. prawie 93. tys. mieszkań zostało oddanych do użytkowania. Ponad 4 tys. z nich powstało w technologii wielkopłytowej.

Eksperci szacują, że liczba mieszkań z tzw. wielkiej płyty byłaby większa, gdyby nie uprzedzenia Polaków. Dla wielu z nas ta inwestycja kojarzy się z epoką PRL.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zauważa, że do budowy służą bardzo precyzyjne moduły oraz wysokiej jakości elementy. Nie ma żadnego porównania do tej płyty z lat 70-tych i 80-tych – zaznaczył wiceminister. Dodał, że budownictwo modułowe ma trzy znaczące zalety.

– Dostęp do wykwalifikowanych pracowników i koszty tych pracowników to jest punkt pierwszy. Coraz trudniej o dobrych pracowników. Pracownik kosztuje i to jest zrozumiałe, jesteśmy państwem, które się rozwija. Punkt drugi to rosnąca produkcja budowlano-montażowa, która rosła nawet 20 proc. rdr. Dzisiaj cały czas mamy wzrost, ale nie jest on już tak wysoki. Nie zmienia to faktu, że zapotrzebowanie na tych pracowników jest oczywiście gigantyczne. Tym bardziej jest próba poszukiwania mniej pracochłonnych technologii. To także koszty materiałów budowlanych i czas realizacji inwestycji – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju.

W ubiegłych latach, odsetek budowanych mieszkań w technologii wielkopłytowej nie przekraczał 0,5 proc. Eksperci szacują, że jeśli obecny trend będzie podtrzymany, to do końca tego roku liczba lokali mieszkalnych z tzw. wielkiej płyty przekroczy 10 tys.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl