WSKSiM zorganizowała konferencję online „Cyfrowy świat – rzeczywistość czy fikcja?”

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zorganizowała konferencję poświęconą nowym mediom. To już piąta edycja sympozjum. W tym roku miała ona charakter międzynarodowy. Z powodu epidemii koronawirusa konferencja odbyła się z wykorzystaniem środków społecznego komunikowania.

„Cyfrowy świat – rzeczywistość czy fikcja?” – na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy międzynarodowej konferencji organizowanej przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR wskazywał na początki internetu i jego rolę w dzisiejszym świecie.

– To początek lat 60., koniec lat 50. – to były początki, a teraz jak to jest rozwinięte i jak bardzo może służyć; jak teraz służy, zwłaszcza w tej pandemii – ta konferencja jest tego przykładem – służy dobrze, w prawdzie i miłości – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Jak zaznaczył Christian Esguerra z Uniwersytetu św. Tomasza w Manili, na Filipinach sieć stanowi w dobie pandemii koronawirusa arenę do oceny rządzących.

– Na Filipinach administracja Rodriga Duterte znajduje się pod rosnącą presją, by powstrzymać szybko rozprzestrzeniającą się chorobę. Filipińczycy wykorzystują bardzo aktywnie, wręcz do szaleństwa, media społecznościowe w celu krytykowania przywództwa Duterte lub jego braku w tym kluczowym dla Filipin momencie – wyjaśnił Christian Esguerra.

Możliwości techniczne mogą jednak nie tylko obnażać rzeczywistość, ale także kreować fałszywy obraz świata – podkreśliła wykładowca WSKSiM dr hab. Hanna Karp.

– Zaskoczenie świata udało się także dzięki firewallowi, który kontroluje bramki internetowe i ruch cyfrowy między Chinami, a resztą świata. Połączenie zapór ogniowych i serwerów, capsy na bramach kontrolujących przepływ informacji, pozwala analizować i manipulować całym obiegiem informacyjnym Państwa Środka – tłumaczyła dr hab. Hanna Karp.

Z powodu epidemii konferencja WSKSiM po raz pierwszy organizowana była za pomocą internetu.

– Już przez samo wykorzystanie wspomnianych środków w przygotowaniu i przeprowadzeniu tej konferencji mamy oczywisty dowód na to, że świat cyfrowy można wykorzystać do ubogacenia drugiego człowieka – powiedział rektor WSKSiM o. Zdzisław Klafka CSsR.

Sympozjum poświęcone nowym mediom odbyło się w toruńskiej uczelni już po raz piąty.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl