TVP złożyła doniesienie do prokuratury ws. utrudniania pracy dziennikarce

Telewizja Polska złożyła doniesienie do prokuratury w związku z piątkową „napaścią” na dziennikarkę stacji. Zawiadomienie opublikował w poniedziałek na Twitterze prezes TVP SA Jacek Kurski. „Nie ma zgody na chamstwo i przemoc wobec dziennikarzy” – napisał.

W ubiegłym tygodniu w piątek przed Sejmem doszło do przepychanek i ostrej wymiany zdań między ekipą TVP, a protestującymi w tym miejscu Obywatelami RP. Wydarzenie zarejestrowała kamera. Od jednego z protestujących pracownicy TVP usłyszeli m.in. wulgaryzmy i groźby, w tym: „bo Ci łapy połamiemy”. Dziennikarka TVP tłumaczyła, że zajmuje się pracą i apelowała o wzajemny szacunek. „Nikt was tu nie potrzebuje (…), kłamiecie” – usłyszała w odpowiedzi.

W związku z piątkowymi wydarzeniami TVP złożyła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziennikarki stacji Anny Machińskiej.

TVP złożyła zapowiadane doniesienie do prokuratury za napaść na red. Annę Machińską. Nie ma zgody na chamstwo i przemoc wobec dziennikarzy” – napisał w poniedziałek na Twitterze Jacek Kurski, publikując treść dokumentu.

W uzasadnieniu podano, że jeden z protestujących wobec dziennikarki „użył przemocy słownej” w celu „zaniechania przez nią interwencji prasowej”. Jak czytamy, wskazany w zawiadomieniu „stosował przemoc w ten sposób, że kierował w kierunku pokrzywdzonej słowa powszechnie uważane za obelżywe, w zamiarze zmuszenia dziennikarza do określonych zachowań”.

TVP wniosła „o wszczęcie postępowania przygotowawczego i podjęcie niezbędnych czynności dowodowych w celu pociągnięcia sprawcy opisanego wyżej czynu do odpowiedzialności karnej”.

Złożenie doniesienia stacja zapowiadała w sobotę. Sprawą zainteresowała się również Policja, deklarując zawiadomienie m.in. w tej sprawie prokuratury i Rzecznika Praw Obywatelskich.

W poniedziałek Policja przekazała do prokuratury materiały dotyczące wpisów pojawiających się na portalach społecznościach oraz zarejestrowanych i upublicznionych nagrań wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich dniach m.in. przed Sejmem i Pałacem Prezydenckim, a wiążą się z szerzeniem mowy nienawiści.

Przeciwko utrudnianiu pracy dziennikarzy zaprotestowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Centrum w opublikowanym w poniedziałek komunikacie zaapelowało do władz i organizacji publicznych, by zapobiegały takim sytuacjom.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl