PAP/Leszek Szymański

Trwa walka o media publiczne. Rząd D. Tuska likwiduje wszystkie oddziały

Rząd Donalda Tuska szuka kolejnych sposobów na siłowe przejęcie mediów publicznych. W stan likwidacji postawiono wszystkie oddziały TVP, 17 rozgłośni radiowych Polskiego Radia i Polską Agencję Prasową. Według ekspertów to droga do bankructw i masowych zwolnień.  

Mijający tydzień Polacy spędzili w gronie rodzinnym przy świątecznych stołach. W tym czasie w siedzibach mediów publicznych nie ustawała walka w obronie wolności mediów.

https://twitter.com/i/status/1739096366419214732

Obecni tam politycy Zjednoczonej Prawicy składali sobie świąteczne życzenia. W warszawskiej TVP Pasterkę sprawował o. Witold Hetnar CSsR z Radia Maryja.

– Nie jest dobrze, kiedy jest się samemu, szczególnie w wigilijny wieczór, a więc chodziło o powiedzenie dziennikarzom w tym trudnym czasie, że nie jesteście sami – wyjaśnił o. Witold Hetnar CSsR.

Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury, kontynuował siłowe przejmowanie mediów. W poniedziałek z funkcji prezesa TVP zrezygnował Mateusz Matyszkowicz. Zastąpił go Maciej Łopiński, przewodniczący Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej. Następnie Rada Mediów Narodowych powołała na tę funkcję Michała Adamczyka. Politycy ZP oskarżyli ministra kultury o możliwe fałszerstwo. Miał on za mało czasu, aby 19 grudnia zwołać walne zgromadzenia mediów publicznych oraz posiedzenia rad nadzorczych. W środę przeprowadzono kontrolę poselską, która była utrudniana.

„Nieobecny pracownik obsługujący monitoring. Nieobecny pracownik z kodami dostępu do systemu kontroli dostępu do ministerstwa” – wskazywał Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski.

https://twitter.com/JKowalski_posel/status/1740005660467617940

Tego dnia Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra Bartłomieja Sienkiewicza.

– To są metody wzięte ze Wschodu, tak działają w Rosji, na Białorusi – podkreślał Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS.

Bartłomiej Sienkiewicz ma pełne poparcie liberalno-lewicowych polityków.

– Musiały być podjęte radykalne kroki – stwierdziła Wanda Nowicka, poseł Lewicy.

– Ten plan jest realizowany i będzie skutecznie zakończony – zapewnił Mirosław Suchoń, przewodniczący klubu parlamentarnego Polska 2050.

W czwartek minister Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzję o postawieniu spółek medialnych w stan likwidacji. Jak mówił, jest to konsekwencja prezydenckiego weta ustawy okołobudżetowej, która wspomagała media środkami z budżetu państwa. To zniszczy media – podkreślała opozycja. W sobotę stanowisko w tej sprawie przyjęła Rada Mediów Narodowych.

„(…) Stosowanie w sposób bezpośredni Kodeksu spółek handlowych narusza zasadę niezależności mediów od organów władzy wykonawczej. Działanie ministra kultury to jaskrawy przypadek degradacji roli mediów publicznych w obowiązującym porządku konstytucyjnym i demonstracja uzależnienia ich od władzy wykonawczej” – oświadczyła Rada Mediów Narodowych.

O konkretnych zagrożeniach mówił przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski. Jeśli sąd zgodzi się na proces likwidacji, to zmieni nazwy spółek.

– Ponieważ nie ma wpisanej do ustawy nazwy „Telewizja Polska w likwidacji” albo „Polskie Radio w likwidacji”, albo spółki regionalne, które także zostały zlikwidowane, to nie będzie możliwości – nawet przy najlepszej woli KRRiT – przekazania kwot z abonamentu na działalność spółek – tłumaczył Maciej Świrski.

Likwidatorzy nie wpuszczali do TVP polityków PiS.

– Chcemy złożyć te pisma panu, który nazywa się likwidatorem. (…) Nie możemy dostać się do tego budynku, który jest budynkiem publicznym – przekazał Zbigniew Bogucki, poseł PiS.

W piątek prezydent Andrzej Duda spotkał się z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, aby omówić możliwości rozwiązania problemu w mediach publicznych. Krajowa Rada przygotuje projekt uchwały o powoływaniu władz mediów publicznych – mówił członek Rady, dr hab. Tadeusz Kowalski. Możliwy jest powrót do przepisów z 2015 roku.

– Rady nadzorcze dokonałyby wyboru zarządu mediów publicznych, a to byłoby akceptowane lub nie przez KRRiT – wyjaśnił dr hab. Tadeusz Kowalski.

Przed regionalnymi siedzibami mediów publicznych organizowane są protesty. W piątek przed lubelskim oddziałem TVP zgromadziło się prawie tysiąc osób.

– Dopóki jest Rada Mediów Narodowych i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, nie może być tak, że jakąś śmieszną uchwałą pan pułkownik robi to, co robi, czyli przejmuje wszystkie media narodowe – zaznaczył Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

https://twitter.com/a_milczanowska/status/1740813563717918773

Jak podkreślił Jarosław Sellin, poseł PiS, atak na media dobrze pokazuje obłudę rządzących.

– Przez osiem lat mówili, że trzeba szanować polską konstytucję i szanować praworządność w Polsce. Tak drastycznego łamania prawa w historii 30-paru lat III RP jeszcze nie było – akcentował Jarosław Sellin.

Każdy może włączyć się w obronę wolności mediów. 11 stycznia przed Sejmem odbędzie się duży protest, na który zapraszają politycy opozycji.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl