fot. TT - Ministerstwo Obrony Narodowej

Szef MON: Będziemy stać na straży bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni

Będziemy stać na straży bezpieczeństwa, również bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – powiedział szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w czwartek w Katowicach podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa, gdzie odebrał nagrodę European Cybersec Award 2023.

Nagrodę przyznaną za „nieustanne dążenie do podnoszenia cyberodporności” oraz „wytyczanie celów dla Wojska Polskiego w tej dziedzinie, czego dowodem jest utworzenie nowego komponentu sił zbrojnych i Dowództwa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni” wręczyła szefowi MON Marietta Gieroń, prezes Instytutu Kościuszki – organizatora Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – Cybersec Forum/EXPO 2023.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że Komponent Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni to dynamiczna struktura, kształtująca się na naszych oczach, której zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa systemom informatycznym Wojska Polskiego.

„Na wyposażenie Wojska Polskiego trafia nowoczesna broń, która jest połączona siecią. Dbamy o to, żeby ta sieć była bezpieczna” – powiedział.

Szef MON zaznaczył, że stworzono cały system edukacyjny i szkoleniowy, którego zadaniem jest wzmacnianie umiejętności obrony cyberprzestrzeni – program „CYBER.MIL z klasą” polega na utworzeniu w szkołach ponadpodstawowych klas o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”.

„Od 1 września tych klas będzie jeszcze więcej niż dotychczas. Powołaliśmy wojskowe ogólnokształcące liceum informatyczne działające przy Wojskowej Akademii Technicznej, którego zadaniem jest kształcenie młodzieży” – zaznaczył minister.

Podkreślał, że liczba miejsc na Wojskowej Akademii Technicznej została zwiększona – i to aż czterokrotnie; doszły również nowe kierunki, takie jak kryptologia i cyberbezpieczeństwo.

„Chodzi o to, żeby oficerowie kończący akademię mogli dowodzić w ramach wojsk obrony cyberprzestrzeni” – akcentował polityk.

Wskazywał na wagę obrony cyberprzestrzeni przed atakami.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że inwazja rosyjska na Ukrainę została poprzedzona atakiem hybrydowym w postaci prób ataku na systemy informatyczne – zarówno wojskowe ukraińskie, jak i cywilne ukraińskie” – powiedział, podkreślając, że zadaniem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni „jest sprawienie, żeby ataki te były nieskuteczne”.

„Zapewniam państwa, że będziemy stać na straży bezpieczeństwa, również bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni” – zadeklarował szef MON.

Tegoroczna edycja konferencji poświęconej cyberbezpieczeństwu Cybersec Forum/EXPO rozpoczęła się w środę. Wydarzenia dwudniowej imprezy koncentrują się wokół ścieżek tematycznych poświęconych państwu, obronie, biznesowi i przyszłości.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Kościuszki, istniejący od ponad dwóch dekad lat pozarządowy ośrodek naukowo-badawczy, którego misją jest działanie na rzecz społeczno-gospodarczego rozwoju i bezpieczeństwa Polski jako członka Unii Europejskiej i NATO.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl