fot. PAP/EPA

Szczepienia przeciwko COVID-19 w UE – od 27 grudnia

Od 27 grudnia w Unii Europejskiej rozpoczną się szczepienia przeciw COVID -19. Szczepionka jest przeznaczona dla osób powyżej 16 roku życia.

Wczoraj Europejska Agencja Leków i Komisja Europejska dały zielone światło dla opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTEch szczepionki na COVID-19. Operacja szczepień w całej Unii Europejskiej ruszy jeszcze w tym tygodniu. Podpisana przez Komisję Europejską umowa przewiduje dostawę 300 mln dawek.

– Tak jak obiecaliśmy, te szczepionki będą dostępne dla wszystkich krajów w tym samym czasie, na tych samych warunkach – informuje Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Szczepionka – jak zapewnia Europejska Agencja Leków – jest bezpieczna i skuteczna.

– Szczepionka spełnia rygorystyczne normy Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa, skuteczności i jakości oraz jest wytwarzana zgodnie z wysokimi standardami farmaceutycznymi. Dowody przekonująco pokazują, że korzyści są większe niż ryzyko związane ze szczepionką – wskazuje Emer Cooke, dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Leków.

Szczepionka przeznaczona jest dla osób powyżej 16 roku życia. Będzie podawana w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni. Główny ekspert Europejskiej Agencji Leków ds. badań klinicznych podkreśla, że korzyści płynące ze szczepienia są większe niż ewentualne skutki uboczne.

– Do tej pory odnotowano bardzo niewiele reakcji anafilaktycznych – mówi dr Harald Enzmann, główny ekspert Europejskiej Agencji Leków ds. badań klinicznych.

Jak wskazują eksperci, decyzje dotyczące podawania szczepionki kobietom w ciąży będą musiały być podejmowane indywidualnie, na podstawie indywidualnej oceny ryzyka. Pierwszych 10 tys. dawek preparatu ma trafić do Polski 26 grudnia. Dzień później w 72 szpitalach rozpoczną się szczepienia. Pierwsza osoba będzie zaszczepiona w szpitalu MSWiA w Warszawie.

– Święta dzisiaj, święta w tym roku są czasem szczególnym. Czasem, który może się okazać punktem zwrotnym,  punktem przełomowym, bo właśnie od szczepień bardzo dużo będzie zależeć. Może zależeć będzie zwalczenie w sposób skuteczny całego wirusa, całej pandemii, która masakruje świat – ocenia premier Mateusz Morawiecki.

Do końca grudnia do naszego kraju trafi jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek – mówi szef KPRM minister Michał Dworczyk.

– Potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 miliona szczepionek, co pozwoli nam zaszczepić do końca stycznia około 750 tysięcy pacjentów – wyjaśnia Michał Dworczyk.

W pierwszej kolejności szczepieni mają być medycy, później służby mundurowe, pensjonariusze i pracownicy domów społecznych, seniorzy i nauczyciele. Szczepienie przeciw COVID-19 będzie bezpłatne i dobrowolne.

– Wielki apel do naszych kolegów lekarzy, ale nie tylko całego personelu medycznego. Szanowni Państwo, dajmy dobry przykład, dajmy dobry przykład tego, że warto i trzeba się szczepić, że to jest najlepsza ochrona, najlepsze zabezpieczenie nas wszystkich – przekonuje Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

Na przełomie lutego i marca do Polski mają dotrzeć szczepionki innych firm. Tymczasem ponad pół miliona osób zostało już zaszczepionych przeciwko koronawirusowi w Wielkiej Brytanii.

– Ten wirus, niestety, może przenieść się zbyt szybko z jednego kraju do drugiego, ale powoli jest on pokonywany przez międzynarodową reakcję, która przynosi nadzieję na szczepionki całemu światu – podkreśla Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

Jak na razie nie ma dowodów na to, że szczepionka nie zadziała przeciwko nowej zaraźliwej odmianie koronawirusa, która gwałtownie rozprzestrzenia się w Anglii. Część kraju została zamknięta. Kolejne kraje zamykają granice.

– To niepewność. Nie wiem, kiedy wrócę – mówi Kieran Carell.

Wszyscy Polacy, którzy przyjechali z Wielkiej Brytanii, mogą się zgłosić do sanepidu na szybki i bezpłatny test na COVID-19.

„Prosimy o kontakt z infolinią inspekcji sanitarnej pod numerem telefonu +48 22 25 00 115. Konsultanci pokierują zainteresowane osoby do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, która wystawi zlecenie testu w punktach drive-thru” wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny.

14 grudnia ruszył proces szczepień w USA. Dziś pierwszą dawkę szczepionki otrzymał Joe Biden, prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych.

– To wielka nadzieja. Robię to, aby pokazać, że ludzie powinni być przygotowani na przyjęcie szczepionki, gdy jest dostępna. Nie ma się czym martwić. Nie mogę się doczekać drugiej dawki – zapewnia Joe Biden.

Akcję szczepień rozpoczął także Izrael. Jako pierwszy zaszczepił się premier Benjamin Netanjahu.

– To była mała szczepionka dla mężczyzny, ogromny krok dla zdrowia i dla nas wszystkich. Niech to się powiedzie. Wyjdź i zaszczep się – mówi premier Izraela.

Zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u blisko 77 mln ludzi na świecie. Ponad półtora miliona zakażonych zmarło.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl