Sudan: ataki przy użyciu broni chemicznej

W bieżącym roku władze Sudanu przeprowadziły około trzydziestu ataków przy użyciu broni chemicznej. Łącznie śmierć poniosło ponad 200 osób.

Konflikt między rebeliantami wywodzącymi się z mniejszości etnicznych, a arabskim rządem co roku pochłania setki ofiar. Organizacja obrony praw człowieka opublikowała stu stronicowy raport zawierający zdjęcia dzieci z oparzeniami chemicznymi, satelitarne zdjęcia zniszczonych wiosek, a także rozmowy z 200 osobami, które przeżyły ataki chemiczne oraz analizy ekspertów. Najbardziej przerażającym faktem jest, że większość ofiar stanowią dzieci. Prezydent Sudanu, Omar el-Baszir ścigany jest listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Zarzuca się mu zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo.

– To jest globalny standard, że środki chemiczne nigdy nie powinny być używane w konflikcie. Są to zbrodnie wojenne, a ci, którzy używają broni chemicznej przeciwko cywilom muszą być pociągnięci do odpowiedzialności – podkreśla Tirana Hassan, dyrektor badań kryzysowych Amnesty International.

W 1999 roku Sudan podpisał konwencję o zakazie używania broni chemicznej. ONZ szacuje, że w walkach w Darfurze zginęło już co najmniej 300 tys. osób, a 2,5 mln musiało opuścić domy.

– Jedyna różnica między rokiem 2004 i tym, co dziś dzieje się w Darfurze jest taka, że dziś świat przestał się temu przypatrywać – mówi Tirana Hassan.

Władze w Sudanie utrudniają dostęp do tego regionu nie tylko dziennikarzom, ale również pracownikom humanitarnym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl