PAP/EPA.

Sudan: trwają rozmowy na temat powstania rządu tymczasowego

Tymczasowa Rada Wojskowa i opozycyjne Siły Stojące za Deklaracją Wolności i Przemian w Sudanie będą kontynuować rozmowy podjęte w niedzielę.  Obie strony zapewniają, że porozumienie dotyczące rządu tymczasowego „jest w zasięgu ręki”.

W Sudanie od czasu obalenia prezydenta Omara Baszira nie ustają protesty. Setki tysięcy ludzi domagają się oddania władzy cywilnemu rządowi tymczasowemu. Rozmowy dotyczące przekazania władzy w ręce cywilów  zainicjowano 28 kwietnia.

Poprzednia runda rozmów została zawieszona 15 maja na skutek starć policji z demonstrantami. Uzgodniono wówczas, że okres przejściowy będzie trwał 3 lata. W tym czasie władzę w Sudanie ma sprawować 300-osobowa rada cywilno- wojskowa. 2/3 jej mandatów miałoby należeć do opozycji.

W niedzielę po raz kolejny wznowiono obrady w sprawie okresu przejściowego i rządu tymczasowego. Negocjacje trwały sześć godzin i zostały przeniesione na następny dzień. Stanowiska są podzielone. Wojskowi chcą zachować swój wpływ na sytuację w kraju. Domagają się przewagi w radzie i udziału w decyzji o wyborze prezydenta. Opozycja chce, by rada była rządem cywilnym z minimalną liczbą członków wojska. Mimo różnicy zdań strony utrzymują, że „porozumienie jest naprawdę bliskie”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj