PAP/Leszek Szymański

Spójny głos państw Europy Wschodniej i Środkowej wobec rosyjskiej agresji

Mateusz Morawiecki, premier RP, podkreślił, że Polska i Słowacja dzielą nie tylko granicę z Ukrainą, ale też politykę i zasady. Dziś na zamku w Lubowli odbyły się polsko-słowackie konsultacji międzyrządowe.

Na Słowacji odbyły się konsultacje z udziałem m.in. premiera RP, szefa MSZ oraz wiceszefa resortu aktywów państwowych. Wśród najważniejszych tematów rozmów była agresja Rosji na Ukrainę, bezpieczeństwo regionu oraz relacje dwustronne. Premier Mateusz Morawiecki ocenił na wspólnej konferencji prasowej z szefem słowackiego rządu, że niestety mamy do czynienia z kluczeniem niektórych państw, które nie chcą całościowo wspierać Ukrainy. Polski premier podkreślił, że dziś trzeba jak najbardziej wspierać Kijów.

Szef rządu zapewnił, że „Polska i Słowacja dzielą nie tylko granicę z Ukrainą. Dzielimy również naszą politykę, nasze zasady, nasze pomysły na przyszłość i na wspólne prowadzenie działań w kierunku odbudowy suwerennej Ukrainy. Będziemy mówić jednym głosem w tej sprawie w UE”.

– Przede wszystkim łączy nas otaczająca teraźniejszość. Tym lepszym scenariuszem się ona zakończy, im  bardziej będziemy razem działać. Dzisiaj siła odpowiedzi na to, co dzieje się na Ukrainie, czyli niebywałą agresję Rosji, zależy w dużym stopniu od spójności głosów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Dlatego głos Polski i Słowacji bardzo się liczy i jest tym ważniejszy, im bardziej spójny  – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier Słowacji przypomniał, że Polska jest trzecim partnerem handlowym jego kraju. Jednocześnie jesteśmy drugim najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla podmiotów gospodarczych. W ramach konsultacji zadeklarowano współpracę Polski i Słowacji dotyczącą infrastruktury gazowej oraz drogowej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl