Sen. Jackowski: NSA próbuje blokować prace Sądu Najwyższego

To próba blokowania prac Sądu Najwyższego – powiedział senator Jan Maria Jackowski komentując decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wstrzymał wykonanie uchwał KRS z wnioskami o powołanie sędziów do Izb Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

Wnioskodawcy to sędziowie, którzy nie uzyskali rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa na wakaty do Sądu Najwyższego.

Te praktyki zgadzają się z wykładnią prawa, jednak w ocenie całokształtu można mieć pewne wątpliwości – podkreślił senator Jan Maria Jackowski.

– Niewątpliwie mamy do czynienia z elementem, w którym (…) część środowisk prawniczych stosuje wszelkie możliwe działania, tak aby nie dopuścić do powołania in pleno Sądu Najwyższego po zmianie ustroju SN, co zostało dokonane w ustawie nowelizującej ustawę o Sądzie Najwyższym – powiedział senator Jackowski.

Naczelny Sąd Administracyjny nie uwzględnił natomiast innego wniosku o zabezpieczenie dot. sędziów Izby Dyscyplinarnej SN.

Pod koniec czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN – do obsadzenia były 44 stanowiska sędziowskie. Ostatecznie KRS rozpatrywał ponad 180 kandydatur.

Kandydatury zostały wyłonione pod koniec sierpnia. W sumie sędziowie będą orzekać w 4 izbach Sądu Najwyższego.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl