fot. pixabay.com

Sędziowie krytykują zaproponowane przez rząd D. Tuska zmiany w KRS

Sędziowie krytykują zaproponowane przez koalicję rządową, kierowaną przez Donalda Tuska, zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. Na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu nowelizacji ustawy o KRS.  

Projekt zakłada, że 15 sędziów-członków Rady mają wybierać sędziowie, a nie – jak obecnie – Sejm. Po wyborze obecni sędziowie-członkowie KRS mają stracić mandat. Zmianę zasad wyboru krytykuje część środowiska prawniczego i politycy opozycji.

Podczas wysłuchania, zastrzeżenia przedstawił sędzia Zygmunt Drożdżejko, były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Zauważył, że projektowaną ustawę należy ocenić negatywnie.

– Jest ona sprzeczna zarówno z Konstytucją RP, Konwencją o Ochronie Praw Człowieka, a także Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Ponadto sama ustawa jest niecelowa. Nie rozwiązuje ona żadnych problemów występujących w wymiarze sprawiedliwości i będzie źródłem chaosu. Na obecnym etapie jedynym, trwałym sposobem na rozwiązanie sporu politycznego wokół Krajowej Rady Sądownictwa jest szerokie porozumienie, które doprowadzi do zmian w Konstytucji i na nowo zostanie przedefiniowany sposób doboru kadry na stanowiska sędziowskie oraz ich awanse – powiedział sędzia Zygmunt Drożdżejko.

Sposób wyboru członków KRS oraz jej organizacji krytykowała też sędzia Hanna Kaflak-Januszko.

– Zasadniczym problemem projektu jest tworzenie organu o zawyżonym spektrum do części sędziów jako legitymowanych wyborczo i niejasnym zakresie wpływu uzupełniającej go rady. Proszę zauważyć, jakie są zarzuty do wyłaniania chociażby przedstawicieli Krajowej Rady Radców Prawnych, gdzie również mają problemy z organizacją demokratyczną tego przedstawicielstwa. W ten sposób następuje kreacja wzmożonego udziału społeczeństwa w monitorowaniu wymiaru sprawiedliwości. Wobec jednak pojawiającej się w przestrzeni publicznej określenia tego słowa „oligarchizacja”, wydaje mi się być ono adekwatnym przypuszczeniem co do skutków tego projektu – zaznaczyła Hanna Kaflak-Januszko.  

Mocny sprzeciw wielu środowisk budzi także blokowanie możliwości kandydowania części sędziom. Stanowisko w sprawie zmian zaproponowanych przez resort Adama Bodnara przedstawiła również Krajowa Rada Sądownictwa.

Zdaniem Rady projekt doprowadzi wręcz do „praktycznej likwidacji sądownictwa”. Regulacje negatywnie oceniła też Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl