fot. PAP/Leszek Szymański

Samorządowcy PO chcą zamknąć usta obrońcom życia

Pod koniec 2020 roku radni Krakowa przyjęli uchwałę, poprzez którą próbowali zamknąć usta obrońcom życia. Podobna propozycja pojawia się teraz w Poznaniu. Z inicjatywą wychodzą samorządowcy Platformy Obywatelskiej.

Od kilku lat w przestrzeni publicznej widać plakaty i bilbordy pokazujące dziecko zamordowane przez tzw. aborcję. Takie plakaty pojawiają się m.in. na manifestacjach obrońców życia. [czytaj więcej] Nie podobają się one jednak Platformie Obywatelskiej, która ma większość w radzie miasta Poznania. Dlatego politycy tej formacji chcą przyjąć uchwałę zakazującą pokazywania w przestrzeni publicznej takich treści.

– Zakaz tego typu publikacji byłby naruszeniem zasady wolności słowa – zauważa dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy, medioznawca.

Każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów.

– Również w radykalny sposób, również poprzez umieszczanie zdjęć na bilbordach, poprzez formułowanie ostrych i krytycznych sądów w innego rodzaju publikacjach – dodaje dr Jolanta Hajdasz.

Uchwałę, w której zakazuje się pokazywania takich treści w przestrzeni publicznej, przyjęto już w Krakowie. W dokumencie zapisano, że osoby łamiące zakaz podlegają karze grzywny. Zakaz unieważnił jednak wojewoda małopolski. Na podobne działanie liczą radni Prawa i Sprawiedliwości w Poznaniu.

– Mamy taką samą nadzieję, że prawo jest równe w całej Polsce i to, co nawet niechętni tego typu plakatom radni uchwalą w Poznaniu, którzy mają większość, zostanie przez organ nadzorczy uchylone – wskazuje Michał Grześ, radny PiS z Poznania.

Radykalny przekaz konfrontuje odbiorcę z faktycznymi skutkami tzw. aborcji. I w tej konfrontacji trudno zaprzeczyć, że mamy do czynienia ze zbrodnią na dziecku – zauważa Klaudia Strzelecka z rady miasta Poznania.

– Jeżeli ktoś podejmuje się i staje za tym, żeby aborcja była legalna, to też dobrze by było wiedzieć, jak wygląda cały proces aborcji i jak dzieci po aborcji wyglądają – podkreśla Klaudia Strzelecka.

Projekt uchwały, w której zakazuje się pokazywania drastycznych treści w przestrzeni publicznej, na razie nie został zgłoszony oficjalnie. Żaden dokument nie wpłynął do biura rady miasta w Poznaniu.

TV Trwam News

drukuj