S. Piotrowicz: KRS i SN nadaktywnie wspierają Trybunał Konstytucyjny

Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy w sposób nadaktywny wspierają Trybunał Konstytucyjny – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz. Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do negatywnego stanowiska KRS-u, dot. projektu ustawy o TK, autorstwa PiS-u.

Rzecznik prasowy KRS sędzia Waldemar Żurek stwierdził, że Rada jednogłośnie podjęła decyzję w tej sprawie. W składzie Rady są poseł Stanisław Piotrowicz, a także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, politycy nie wzięli jednak udziału w głosowaniu.

Stanisław Piotrowicz podkreśla, że uczestniczył w pierwszej części posiedzenia Rady. Jak mówi, Krajowa Rada Sądownictwa nie ma kompetencji, by opiniować akty prawne dotyczące Trybunału Konstytucyjnego.

– Niestety, zarówno ja, jak i pan minister Ziobro, musieliśmy Krajową Radę Sądownictwa opuścić – tak że nie uczestniczyliśmy w głosowaniach. Widać, że wszystkie te środowiska – zarówno Sąd Najwyższy, jak i Krajowa Rada Sądownictwa – solidaryzują się ze sobą w tej sprawie i w sposób, powiedziałbym, nadaktywny wspierają Trybunał Konstytucyjny – zwraca uwagę poseł Stanisław Piotrowicz.

Zdaniem części Rady projekt Prawa i Sprawiedliwości, m.in. „nie spełnia podstawowych gwarancji dobrej legislacji”.

W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie nad nowelą dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego. W poniedziałek zajmie się nią sejmowa Komisja Ustawodawcza.

RIRM

drukuj