fot. flickr.com

Europejska Unia Nadawców pisze do B. Szydło ws. mediów publicznych

Choć rząd nie przestawił jeszcze projektu ustawy dot. funkcjonowania mediów publicznych, to Europejska Unia Nadawców już wyraża swoje zaniepokojenie. Organizacja wysłała list do premier Beaty Szydło.

W piśmie szef EBU wezwał polski rząd, by – jak czytamy w dokumencie – oparł się pokusie wykorzystania strukturalnych zmian w mediach publicznych jako sposobu na wzmocnienie kontroli politycznej nad mediami.

Poseł Anna Sobecka, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, podkreśla, że telewizja publiczna ma służyć Polakom, a nie tylko rządowi. Zauważa, że media publiczne, wykazywały i dalej wykazują sympatię do poprzedniej ekipy rządzącej, nie potrafiąc obiektywnie przekazać informacji.

– Ta opinia jest dla mnie niezrozumiała, bowiem jeszcze niczego konkretnego ta unia nie wie na temat mediów i tego, jaki kształt mają przyjąć. To, że będzie jakaś rekonstrukcja, zmiana, że media będą nareszcie służyły narodowi – to wiemy i do tego dążymy. A czyżby to było jakieś przewinienie? – zwraca uwagę poseł Anna Sobecka.

Zapowiadane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w mediach publicznych maja dotyczyć 20 podmiotów – 17 regionalnych stacji radiowych, których odrębność zostanie zachowana, tzw. dużego radia, Telewizji Polskiej z oddziałami oraz Polskiej Agencji Prasowej.

RIRM

drukuj