Rzecznik Praw Pacjenta: Wpłynęło 117 wniosków o przyznanie świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych

Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że od 6 września 2023 r. do jego biura wpłynęło 117 wniosków o przyznanie świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy województw mazowieckiego, dolnośląskiego i śląskiego.

Jak poinformował Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec, od 6 września ubiegłego roku do jego biura wpłynęło 117 wniosków o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Najwięcej wniosków, 56 proc., dotyczyło uszczerbku na zdrowiu. Kolejne 24 proc. dotyczyło zgonu pacjenta. 20 proc. wniosków odnosiło się do zakażenia szpitalnego.

„Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy województw mazowieckiego, dolnośląskiego i śląskiego” – przekazał Rzecznik.

Jak wyjaśnił, wszczęto dotąd 47 postępowań, a cztery kolejne są na etapie oceny kompletności wniosku i uzupełniania jego braków. W pozostałych 66 przypadkach podjęcie sprawy nie było możliwe. W większości przypadków wynikało to z faktu, że wnioskodawca dowiedział się o szkodzie przed utworzeniem Funduszu Kompensacyjnego. Natomiast wsparcie z jego środków jest możliwe, jeśli zdarzenie miało miejsce po 6 września 2023 roku lub wnioskodawca dowiedział się o nim po tej dacie.

Prowadzone postępowania są w toku, a działania Rzecznika skupiają się na gromadzeniu kompletnego materiału dowodowego, względnie podlegają już opiniowaniu przez działający przy nim zespół ekspertów z różnych dziedzin medycyny. W skład tego zespołu wchodzi obecnie 70 doświadczonych fachowców, w tym 25 profesorów nauk medycznych. Po zakończeniu czynności i zapoznaniu wnioskodawców ze zgromadzoną w ich sprawach dokumentacją rzecznik będzie wydawał decyzje w sprawie przyznania świadczenia kompensacyjnego.

„Wkrótce powinno też zostać wydane rozporządzenie ministra zdrowia określające szczegółowy sposób wyliczania wysokości świadczenia – projekt tego aktu został przekazany 8 stycznia 2024 roku do uzgodnień i konsultacji publicznych” – wyjaśnił RPP.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych to pozasądowa ścieżka uzyskania świadczenia kompensacyjnego z tytułu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym lub śmierci pacjenta. Fundusz obejmuje zdarzenia, do których doszło w szpitalu w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Jak można przeczytać na stronie Rzecznika Praw Pacjenta, uzyskanie świadczenia nie wymaga udowodnienia winy podmiotu leczniczego. Podstawowym warunkiem przyznania świadczenia jest stwierdzenie, że doszło do zdarzenia medycznego, którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć, gdyby świadczenie zdrowotne zostało pacjentowi udzielone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo gdyby zastosowano inną dostępną metodę diagnostyczną lub leczniczą.

Maksymalna kwota świadczenia dla pacjenta wynosi 200 tysięcy złotych. W przypadku śmierci pacjenta świadczenie wynosi do 100 tysięcy zł dla każdej z uprawnionych osób. Z wnioskiem o przyznanie świadczenia mogą w takim przypadku wystąpić dzieci pacjenta, jego rodzice oraz małżonek (niepozostający w separacji) lub partner (konkubent).

Wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć w ciągu roku od uzyskania informacji o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo śmierci pacjenta (jednak nie później niż w ciągu 3 lat od samego zdarzenia). Wniosek podlega opłacie w wysokości 300 złotych. Opłata nie podlega zwrotowi w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku.

Rzecznik Praw Pacjenta wydaje decyzję w sprawie przyznania świadczenia w ciągu trzech miesięcy od otrzymania kompletnego wniosku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl