fot. https://rzecznikmsp.gov.pl/instytucja-rzecznika/

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców interweniował w rządzie ws. programu Mały ZUS Plus

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oczekuje, że rząd podejmie interwencję w sprawie dostępu do programu Mały ZUS Plus. Jest na to coraz mniej czasu. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że na razie nie będzie decyzji o tym, by wrócić do możliwości odliczenia składki zdrowotnej.

Stanowisko rządu w sprawie składki zdrowotnej znalazło się w odpowiedziach na pytania posłów, jakie zadali oni po exposé wygłoszonym przez premiera Donalda Tuska. Zmiany w składce zdrowotnej były częścią zaproponowanego przez Prawo i Sprawiedliwość Polskiego Ładu. Wcześniej możliwe było odliczenie jej od podatku.

Platforma Obywatelska obiecywała, że zajmie się sprawą, ale wszystko wskazuje na to, że na razie nie będzie żadnych decyzji w tej kwestii. Co więcej, jeśli decyzje już się pojawią, to nie muszą być one takie, jakich spodziewali się przedsiębiorcy.

Dokładna odpowiedź resortu finansów w sprawie składki zdrowotnej wskazuje, że decyzja o przywróceniu możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku wymaga szczegółowych analiz i szeroko zakrojonych konsultacji, które „będą podstawą do wypracowania optymalnych rozwiązań w tym obszarze”.

W odpowiedziach znajdziemy też deklarację, że aktualny jest postulat podniesienia kwoty wolnej do 60 tys. złotych. Nie pada jednak termin, w jakim można spodziewać się realizacji złożonej wcześniej obietnicy. Emocje wśród przedsiębiorców rosną też za sprawą programu Mały ZUS Plus. ZUS podtrzymuje, że ci, którzy skorzystali z ulgi w latach 2019-2021, mogą ponownie mieć do niej dostęp dopiero w roku 2025. W tej sprawie w rządzie interweniował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.

– Żadnych informacji, że zapadły decyzje albo że pracuje się nad tą sprawą, nie ma. Przypomnę, że termin składania wniosków przez przedsiębiorców to 31 stycznia, a więc już za trzy dni – zwrócił uwagę Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Emocje wśród przedsiębiorców i podatników ma studzić za to propozycja wakacji składkowych. Mikro-przedsiębiorcy będą mogli skorzystać w jednym dowolnym miesiącu ze zwolnienia z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Takiego zwolnienia nie będzie w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego. Koszty ma pokryć budżet państwa, a wnioskami zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

TV Trwam News

drukuj