fot. PAP/Marcin Obara

A. Abramowicz: System dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców ma bardzo wiele dobrych cech

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców powiedział, że trzeba wypracować system składek na ubezpieczenie społeczne, który nie będzie obciążał małego i średniego biznesu. Adam Abramowicz wziął udział w kolejnej z serii senackich debat poświęconych reformie systemu świadczeń społecznych.

W debacie udział wzięli senatorowie, eskperci oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Zdaniem rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, obecny system składkowy w naszym kraju uderza w interesy osób samodzielnie prowadzących swój biznes. Adam Abramowicz wskazał, że warto czerpać pomysły od innych państw. Według rzecznika najlepsze rozwiązania wprowadziły Niemcy, gdzie panuje dobrowolność ubezpieczenia społecznego w przypadku samego przedsiębiorcy. Jeśli chce on skorzystać z tego narzędzia, może ubezpieczyć się w systemie państwowym lub w systemie prywatnym. Może też w własnym zakresie, biorąc pod uwagę zagrożenia, odkładać na emeryturę.

System dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców ma naprawdę bardzo wiele dobrych cech. Rząd zauważył problemy, o których mówiłem, bo wprowadził Mały ZUS, a potem Mały ZUS plus, w których to ustawach przyjął w końcu do wiadomości, […] że jednak są przedsiębiorcy, którzy mają dochód uniemożliwiający płacenie wysokiej, pełnej składki i uznał granice tego dochodu jako 6 tys. zł. Od 6 tys. zł, jeśli ktoś ma taki dochód i w dół, to proporcjonalnie ta składka się zmniejsza – mówi Adam Abramowicz.

Z badań Rzecznika MŚP przeprowadzonych wspólnie z Instytutem Emerytalnym wynika, że aż 50 proc. prowadzących firm deklaruje chęć wyjścia z państwowego systemu ubezpieczeń społecznych.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj