Prof. Uścińska: Odnotowujemy najwyższy od 2006 roku wzrost wpływów ubezpieczeń społecznych

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja podkreślała, że sytuacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uległa znacznej poprawie.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń społecznych w rozmowie z o. Piotrem Dettlaffem CSsR zaznaczała, że fundusze ze składek są finansowane tylko i wyłącznie z budżetu państwa.

– Trzeba podkreślić, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, w tym Fundusz Emerytalny jest w pełni finansowany ze składek i z dotacji budżetu państwa i jeżeli są zaciągane zobowiązania publiczne poprzez przyjęcie regulacji, które określają komu i kiedy przysługują świadczenia emerytalne to te zobowiązania przenoszą się na budżet państwa – dodała prof. Uścińska.

Gość „Aktualności dnia” wskazywała, że nie ma obowiązku wcześniejszego przechodzenia na emeryturę – ubezpieczeni sami podejmą decyzję w kwestii.

– My ubezpieczeni sami zadecydujemy, czy skorzystamy z tego prawa 1 października czy później[…]. Należy popatrzeć na swoją karierę ubezpieczeniową, co robiliśmy przez kilkadziesiąt lat, jakie mieliśmy składki. Warto udać się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tam uzyskać rzetelną informację o uprawnieniach, jakie nabędziemy i jaką emeryturę otrzymamy, kiedy zdecydujemy się przejść na nią teraz, za rok czy za trzy lata – wyjaśniła profesor.

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest w najlepszej kondycji od 10 lat.

– To jest wynik finansowy, który trzeba bardzo pozytywnie odnotować, bo wskaźnik 74,2 proc. wpływów ze składek w 2016 roku jest najwyższy od 2006 roku[…]. To jest wynik okoliczności makroekonomicznych, sytuacji gospodarczej, niskiego bezrobocia czy wyższego przeciętnego wynagrodzenia. To wszystko złożyło się na to, że mamy więcej przychodów, które są podstawą naliczanych składek – oceniła Prof. Gertruda Uścińska.

Całą rozmowę z prof. Gertrudą Uścińską z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl