fot. pixabay.com

KGP: W pierwszym półroczu zabezpieczono blisko 10 ton narkotyków

W pierwszym półroczu polscy policjanci zabezpieczyli blisko 10 ton narkotyków, z czego ponad 6 ton zabezpieczyło Centralne Biuro Śledcze Policji – powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Poinformował również o realizacjach z pierwszego półrocza bieżącego roku, które były „wyjątkowe i bez precedensów w historii polskiej policji”.

We wtorek w Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Paweł Półtorzycki, Dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prokurator Piotr Kowalczyk oraz Szef Oddziału FBI w Warszawie agent specjalny Michael Malsch.

„Dla polskiej policji walka z przestępczością narkotykową to jedno z priorytetów. Przykładamy do tego ogromną wagę. Dlatego te ostatnie lata są na pewno rekordowe, jeśli chodzi o ilość zabezpieczanych, zdejmowanych z rynku narkotyków. W 2019 roku było ponad 13 ton, w roku 2020 ponad 17 ton, natomiast pierwsze półrocze tego roku zamknęliśmy ilością blisko 10 ton zabezpieczonych przez polską policję narkotyków” – mówił podczas konferencji Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Generał wskazał, że szczególną rolę w zwalczaniu przestępczości narkotykowej w wymiarze międzynarodowym i zorganizowanym ma Centralne Biuro Śledcze Policji.

„W tych liczbach, w które podałem każdego roku ponad 50 proc. to są zabezpieczenia właśnie przez CBŚP. W tym roku pierwsze półrocze CBŚP zabezpieczyło ponad 6 ton narkotyków” – poinformował.

„Dzisiaj chcielibyśmy powiedzieć o trzech realizacjach z pierwszego półrocza bieżącego roku, które są naprawdę wyjątkowe i bez precedensów w historii polskiej policji. Po pierwsze ze względu na sposób, w jaki przemycane były do Polski i nie tylko do Polski narkotyki, po drugie ze względu na bardzo szeroki, międzynarodowy wymiar, a po trzecie, w trzecim przypadku to kwestia rekordowych ilości, jeśli chodzi o zabezpieczenie narkotyków syntetycznych” – wyliczył.

Jak podał, w pierwszym przypadku niespotykany był sposób działania zorganizowanej grupy przestępczej.

„W czerwcu funkcjonariusze CBŚP we współpracy z KWP w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali tuż po lądowaniu na terenie woj. lubuskiego na jednym z lotnisk awionetkę. Awionetkę specjalnie zakupioną przez zorganizowaną grupę przestępczą po to, aby z Hiszpanii do Polski dostarczać narkotyki” – wyjawił Komendant Główny Policji, dodając, że w samolocie zabezpieczono ponad 73 kg marihuany o wartości rynkowej przekraczającej 3,5 miliona złotych.

„Druga sprawa, to sprawa, która została zainicjowana przez Federalne Biuro Śledcze. Dzięki informacjom FBI i ich działaniom polegającym na deszyfrowaniu komunikatora, który używały zorganizowane grupy przestępcze na całym świecie w porozumieniu z Europolem stworzyli wspólną grupę śledczą, do której zaprosili funkcjonariuszy polskiej policji” – tłumaczył gen. insp. Jarosław Szymczyk.

W ramach międzykontynentalnej operacji, która trwała od marca śledczy przejęli ponad 2 tony narkotyków wartych ok. 84 miliony złotych, 24 tony tytoniu, zlikwidowali 6 laboratoriów i 5 magazynów narkotykowych, a także krajalni tytoniu, oraz rozbili 9 zorganizowanych grup. Podczas działań zatrzymano 30 osób.

„Trzecia sprawa dotyczy rekordowego zabezpieczenia narkotyków syntetycznych w Polsce. To zlikwidowane 3 laboratoria narkotyków syntetycznych działające w woj. lubuskim” – podał generał.

Dodał, że podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 879 kg mefedronu o wartości rynkowej przekraczającej 43 miliony złotych. W trakcie akcji zabezpieczono też 3,5 kg marihuany oraz zatrzymano 15 osób, w tym 3 tzw. chemików.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl