fot. pixabay.com

Nord Stream 2 powodem wyższych cen gazu dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej?

Wyższe ceny gazu dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Taki może być  jeden z efektów budowy  Nord Stream 2 – ostrzega ekspert brukselskiego think tanku Bruegel. Jego opinię przytacza „Dziennik Gazeta Prawna”.

Georg Zachmann wskazuje, że uruchomienie gazociągu może doprowadzić do sytuacji, w której ceny błękitnego surowca byłyby niższe dla krajów Europy Zachodniej, a wyższe dla Europy Środkowej i Wschodniej.

Ekspert akcentuje, że w efekcie Niemcy mogą zyskać kosztem sąsiadów, którzy zapłacą więcej jako końcowi odbiorcy dostaw.

Georg Zachmann zwraca też uwagę, że Gazprom może w przyszłości wykorzystywać Nord Sream 2 do przesyłu wodoru. W efekcie może zdominować dostawy kolejnego surowca, który jest potrzebny do transformacji energetycznej.

Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert, ocenia, że Polska uchroni się od szantażu gazowego. Zaznacza, że należy kontynuować opór wobec budowy Nord Sream 2.

– Polska pozostaje niezależna od Nord Stram 2, bo ma alternatywne źródła dostaw w postaci terminalu LNG, który będzie rozbudowywany, gazociągu Baltic Pipe, który ma być gotowy do końca 2022 roku i pływającego terminalu, który ma stanąć w Zatoce Gdańskiej. W razie potrzeby Polska będzie mogła sprowadzić cały gaz spoza Rosji i to jest najbardziej komfortowa sytuacja, bo nie będzie celem szantażu gazowego, który odchodzi w przeszłość. Natomiast Nord Stream 2 pozostaje problemem rynkowym, problemem z zakresu wspólnej polityki zagranicznej bezpieczeństwa NATO i Unii Europejskiej oraz wyzwaniem dla europejskiej i polskiej polityki wschodniej szczególnie na Ukrainie, dlatego Polska kontynuuje opór wobec tego projektu – wskazał Wojciech Jakóbik.

Nord Sream 2 jest już prawie na ukończeniu. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że USA i Niemcy osiągnęły porozumienie, które pozwala na dokończenie kontrowersyjnego gazociągu bez nakładania nowych sankcji ze strony USA.

Tym samym zakończył się trwający od lat spór o Nord Stream 2 między rządem niemieckim a amerykańskim.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl