fot. flickr.com

Policja przypomina, by uważać na fałszywe wiadomości mailowe, smsy i linki

Policja ostrzega, by uważać na fałszywe wiadomości mailowe, sms i linki. Warto czytać wszystkie otrzymywane wiadomości, nie „klikać” w podejrzane linki, szczególnie jeśli prowadzą do systemów elektronicznych płatności – radzi Iwona Kaszewska z bełchatowskiej policji.

Do policji w Bełchatowie zgłosił się mężczyzna, który został oszukany. Otrzymał wiadomość mailową, że musi uregulować zadłużenie za ostatnio dokonaną transakcję; dokonał płatności i stracił 18 tys. zł.

Jak poinformowała w niedzielę Iwona Kaszewska z bełchatowskiej policji, w mailu poinformowano mężczyznę, że jest zadłużony na kwotę 1,98 zł. Treść tej wiadomości nie wzbudziła w pokrzywdzonym żadnych podejrzeń, ponieważ w ostatnim czasie za pomocą internetu kupował różne rzeczy. Postanowił uregulować zaległość.

Nie podejrzewając oszustwa, mężczyzna „kliknął” w link i został przekierowany na fałszywą stronę płatności elektronicznych „dopłaty”, gdzie następnie była możliwość wyboru swojego banku. Został przekierowany na stronę logowania do swojego konta bankowego. Strona nie wzbudziła w nim żadnych podejrzeń, bo wizualnie odpowiadała stronie banku.

Logując się na konto, podał swój numer klienta oraz hasła do logowania. Po zalogowaniu wyświetliła się strona z danymi do przelewu oraz polem, w którym należało podać autoryzacyjny kod SMS wysłany przez bank.

Pokrzywdzony podał kod akceptując przelew kwoty, która widniała w fałszywym mailu. Po wykonaniu płatności był przekonany, że spłacił swoją zaległość. Po niedługim czasie okazało się jednak, że z jego konta zniknęły wszystkie oszczędności – 18 tys. zł. Wówczas zorientował się, że został oszukany i zgłosił to policji.

Iwona Kaszewska podkreśla, że to nowy sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy. Dlatego ostrzega, aby uważnie czytać wszystkie otrzymywane wiadomości, a przede wszystkim nie „klikać” w podejrzane linki, szczególnie jeśli prowadzą do systemów elektronicznych płatności. Przypomina, że w takich sytuacjach należy stosować zasadę ograniczonego zaufania.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl