KGP: od maja utonęło 238 osób, w tym 5 w ostatni weekend

Od maja w kraju utonęło 238 osób, w tym pięć w ostatni długi weekend – wynika z najnowszych danych Komendy Głównej Policji. Ratownicy apelują, by korzystać ze strzeżonych kąpielisk i nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.

Ratownicy apelują o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Dzieci powinny kąpać się tylko pod opieką dorosłych w nadmuchiwanych kołach lub rękawkach – najlepiej w odblaskowych, dobrze widocznych kolorach. Należy także zawsze sprawdzać sprzęt wypożyczany do pływania – m.in. łodzie, kajaki: czy nic nie przecieka, czy wiosła są sprawne, a w wyposażeniu jest wystarczająca liczba kamizelek.

WOPR radzi, aby – gdy widzimy, że ktoś tonie – w pierwszej kolejności wezwać pomoc, dzwoniąc pod darmowy numer alarmowy 112 lub 601 100 100, a następnie ruszyć z pomocą. O ile to możliwe, powinno się udzielić pomocy, nie wchodząc do wody, np. podać gałąź czy rzucić linę. W przypadku, gdy osoba jest za daleko, można podpłynąć na desce, kajaku, pontonie.

Jak wynika z policyjnych statystyk najtragiczniejszy w tym sezonie był czerwiec, kiedy utonęły 83 osoby, w lipcu – 76, maju – 47 a od początku sierpnia już 32.

PAP/RIRM

drukuj