A. Macierewicz: jesteśmy w stanie obronić naszą niepodległość

Państwo polskie nabiera dzisiaj siły; jest zdolne bronić swojej niepodległości i bezpieczeństwa narodu polskiego – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w poniedziałkowym programie ,,Dziś wieczorem” na antenie TVP Info.

Silna, skuteczna, zdyscyplinowana i zbudowana w oparciu o nowoczesny sprzęt, a także o wartości, które sprawiają, że żołnierz jest gotowy walczyć i wie, o co walczy – to armia, do jakiej dąży resort obrony Antoniego Macierewicza. W poniedziałkowym programie ,,Dziś wieczorem” na antenie TVP Info, w Święto Wojska Polskiego i 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej, szef MON mówił o stanie i przyszłości polskiej armii.

– Musieliśmy rozpocząć bardzo głębokie zmiany w naszej armii, przede wszystkim ze względu na to, co nazywa się wojną hybrydową, ze względu na absolutną zmianę taktyki ze strony naszego potencjalnego przeciwnika. Gdybyśmy nie przygotowywali się koncepcyjnie, gdybyśmy nie mieli świadomości, że konieczne jest zbudowanie piątego rodzaju Sił Zbrojnych, czyli tego, co nazywa się Obroną Terytorialną (…), to rzeczywiście sytuacja, która jest coraz gorsza na świecie, a zwłaszcza na wschodniej flance, mogłaby nas zaskoczyć – powiedział Antoni Macierewicz.

Szef MON zapewnił, że polska armia jest przygotowana na ewentualne zagrożenie z zewnątrz – tym bardziej, że już wkrótce na terenie naszego kraju stacjonować będą żołnierze NATO.

[Jest przygotowana – red.] zarówno jeżeli chodzi o zmiany w polskiej armii, jak i jeżeli chodzi o uzyskanie realnego, nie papierowego, wsparcia naszych sojuszników. Warto sobie uświadomić, że w ciągu tych dziewięciu miesięcy dokonała się fundamentalna i historyczna zmiana, na którą czekaliśmy w Polsce wiele dziesiątków lat. Od najbliższych miesięcy na naszych wschodnich granicach będzie stacjonowało wiele tysięcy żołnierzy amerykańskich wyposażonych w najlepszy sprzęt i żołnierzy innych krajów NATO – wskazał minister.

Antoni Macierewicz podkreślił jednak, że wzmocnienie obrony przez państwa sojusznicze to tylko wsparcie – najważniejsze , by samemu posiadać zdolność obrony. ,,Dlatego właśnie nasza armia tak głęboko się zmieniła” – zaznaczył.

Od tego roku – na co także zwrócił uwagę gość TVP Info – wydatki na polskie wojsko wzrosły do 2 procent PKB, a w planach resortu jest także zwiększenie ich do 3 procent PKB. Ponadto – jak powiedział Antoni Macierewicz – minimalna liczba żołnierzy, według założeń MON, ma wynieść 150 tys. Wszystko po to, aby odbudować polską armię.

Bo przecież olbrzymia część koszar i wyposażenia została albo sprzedana, albo zniszczona. Nawiasem mówiąc, warto spytać tych – którzy gorszą się tak, gdy wskazuje się im prawdę o tym, co robiono w ciągu ostatnich ośmiu lat – ile budynków, ile infrastruktury wojskowej zostało po prostu roztrwonione, zmarnowane albo sprzedane. (…) Polską armię kurczono, sprawiano, że nie mogła się rozwijać – przypomniał Antoni Macierewicz.

Pytany o ewentualny powrót do poborowej służby wojskowej, minister obrony narodowej wyjaśnił, że Obrona Terytorialna, na którą stawia obecnie resort, nie będzie wymagała wznowienia zasadniczej służby wojskowej.

– Na pewno musimy wrócić do bardziej systematycznego i szerzej upowszechnionego systemu regularnych ćwiczeń. Na tym m.in. polega system obrony terytorialnej. Ona nie będzie armią poborową, ale żołnierz będzie miał obowiązek stawienia się wtedy, kiedy będzie wymagała tego sytuacja jego oddziału. Nie będzie to więc armia poborowa i nie będzie to już wyłącznie kształt armii zawodowej – wskazał polityk.

Podczas programu poruszono także kwestię udziału polskiej armii w wojskowej operacji Inherent Resolve, prowadzonej w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim. Polski kontyngent został wysłany do Kuwejtu na mocy postanowienia podpisanego przez prezydenta Andrzeja Dudę 17 czerwca 2016 roku.

Te cztery samoloty wraz z obsadą, która tam jest, są dla koalicji niesłychanie istotne, chociaż– żeby było jasne – nie uczestniczą w walkach. One pełnią tylko funkcje obserwacyjne, ale ich rola dla bezpieczeństwa tamtego regionu jest olbrzymia – zaznaczył Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl