fot. pixabay.com/images/id-3877728/

Rząd przeznaczy 220 mln zł na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży

Będzie wsparcie dla psychiatrii dziecięcej. Rząd przedstawił szczegóły programu pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Według zapowiedzi, 220 mln zł zostanie przeznaczone na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży.

Dzieci coraz częściej mają problemy psychiczne. Wpływają na to m.in. media społecznościowe, gdzie młodzi spotykają się z hejtem. Problemy psychiczne dzieci pogłębiły się także na skutek izolacji w związku z trwającą pandemią. Dużym obciążeniem są również rozwody rodziców.

– To uderza w depresję albo w taką nadpobudliwość dzieci, co też wiąże się z przemocą, z różnymi problemami społecznymi. (…) Trauma, złe doświadczenie będzie się odbijało w przyszłości w ich rodzinach czy też w samym otoczeniu domowym – mówi Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty.

Psychiatria dzieci od wielu lat była zaniedbywana – zauważa dr Iwona Mazur, dyrektor Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.

– Ona od bardzo wielu lat jest niedofinansowana. Była pomijana w różnych dotacjach czy przeznaczaniu środków finansowych na rozwój i wsparcie psychiatrii. Potrzebujemy każdego rodzaju wsparcia. (…) Potrzebujemy wsparcia finansowego dla procesu kształcenia, szkolenia właściwej kadry, która mogłaby udzielić wsparcia dzieciom i ich rodzinom, ale również nauczycielom, którzy z tymi młodymi ludźmi pracują – wskazuje dr Iwona Mazur.

Zwraca także uwagę, że dziecku trzeba zapewnić odpowiednie wsparcie, by pobyt w szpitalu był ograniczony do minimum.

Rząd przedstawił w środę program pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Każde dziecko, osoba młoda czy rodzic będzie mógł w każdym powiecie zgłosić się do lokalnego ośrodka ze swoimi problemami czy problemami swoich dzieci.

– Tam będzie mógł skorzystać z psychoterapii. Tam będzie też mógł zostać skierowany do wyższych poziomów, jeśli ośrodek jest niewystarczający do prowadzenia leczenia – wyjaśnia minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Uruchomiona zostanie bezpłatna, całodobowa infolinia, w tym także możliwość komunikowania się poprzez czat oraz e-mail. Będzie także – jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki – zwiększenie dostępności świadczeń, pojawią się także szkolenia.

– Systemowa poprawa całego obszaru związanego z poradnictwem dla dzieci i młodzieży, związanego ze zwiększeniem dostępności terapeutów, psychologów, psychoterapeutów jest dla nas nie tylko zadaniem numer jeden dla służby zdrowia, ale jest to też moralny obowiązek – zaznacza szef rządu.

Premier dodał, że to, co jest proponowane w kwestii psychiatrii dziecięcej, to pierwszy krok w kierunku bezprecedensowego poszerzenia całego systemu. Jest to bardzo potrzebne – zauważa prof. Barbara Remberk.

– Jest to potrzebne, by dziecko miało możliwość dobrego rozwoju psychiki; łagodzenia cierpienia, jeśli pojawią się zaburzenia; wspierania rozwoju albo żeby miało możliwość rehabilitacji. To jest bardzo ważne, że my jako społeczeństwo zaczynamy to widzieć i rozumieć – mówi prof. Barbara Remberk z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

Według zapowiedzi rządu, 220 mln zł zostanie przeznaczone na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży, a na poprawę infrastruktury trafi 120 mln złotych.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl