Dzieci z Ukrainy wypoczywają w ośrodkach przemyskiej Caritas

260 dzieci z Ukrainy w czerwcu skorzysta z dwutygodniowego wakacyjnego wypoczynku zorganizowanego przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej – poinformował dyrektor placówki ks. Artur Janiec.

Do końca wakacji przemyska Caritas zamierza zaprosić 500 dzieci.

W związku z trudną sytuacją u naszych wschodnich sąsiadów chcemy zapewnić ukraińskim dzieciom wakacje pełne radości i słońca, pokoju i bezpieczeństwa, odpoczynek od przemocy i brutalności, jaka jest rozsiewana na tamtejszych ziemiach – powiedział ks. Janiec.

W Polsce dzieci wypoczywają w ośrodkach Caritasu w Rajskiem w Bieszczadach i Zboiskach koło Sanoka. Pierwsza, licząca 130 osób, grupa przyjechała na początku czerwca, kiedy na Ukrainie rozpoczęły się wakacje szkolne. „W najbliższy poniedziałek przyjedzie kolejnych 130 dzieci. Następne grupy pojawią się w lipcu i sierpniu” – dodał ks. Janiec.

Ukraińskie dzieci wypoczywają wraz z polskimi rówieśnikami. Natomiast dla dzieci, które z różnych względów, np. paszportowych, nie mogły opuścić kraju, zaplanowano wypoczynek na Ukrainie.

Wypoczynek finansują m.in. Caritas i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wspomaga także trwająca od kwietnia kampania „Bilet – Radosne wakacje”, której adresatem są dzieci z Ukrainy.

Bilet na dwutygodniowe „Radosne wakacje” dla jednego dziecka kosztuje 400 zł. „Można go kupić samemu, lub z gronem przyjaciół, czy znajomych” – przypomniał ks. Janiec.

Koordynacją przedsięwzięcia zajmuje się Caritas Spes na Ukrainie, współpracująca z Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

RIRM/PAP

drukuj