fot. PAP/EPA

Rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego

Przez rok od rozpoczęcia agresji Władimir Putin zamiast finlandyzacji NATO doczekał się złożenia wniosków o wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego przez Finlandię i Szwecję. Zgody na rozszerzenie Sojuszu wciąż nie wyraziły Turcja i Węgry. Niewykluczone jednak, że w najbliższym czasie nastąpi przełom.

Rosyjski agresor Władimir Putin podczas inwazji na Ukrainę popełnił dwa strategiczne błędy. Pierwszym było zlekceważenie Ukrainy. Drugim niedocenienie NATO, którego zasięg cały czas się powiększa. Mówił o tym podczas swojego przemówienia w Warszawie prezydent USA, Joe Biden.

– Zamiast finlandyzacji NATO Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Władimir Putin myślał, że NATO się rozpadnie i podzieli. Sojusz Północnoatlantycki jest bardziej zjednoczone i mocniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – wskazał Joe Biden.

Proces akcesyjny Szwecji i Finlandii cały czas trwa. Aby ruszył do przodu, potrzeba zgody jeszcze tylko dwóch państw. Jednym z nich jest Turcja i choć w ostatnich tygodniach w relacjach na linii Sztokholm-Ankara wrzało, to w negocjacjach dotyczących akcesji widać postęp.

– Prezydent Recep Tayyip Erdogan zgodził się, że w połowie marca powinniśmy zwołać spotkanie Turcji, Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej NATO, pod moimi auspicjami, aby stawić czoła wyzwaniom, które są przed nami, jeśli chodzi o ratyfikację przez Turcję szwedzkiego protokołu akcesyjnego – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Z Finlandią jest nieco łatwiej. Ona sama jest przekonana co do jednego.

– Uważamy, że spełniliśmy wszystkie warunki postawione przez Turcję – powiedział Pekka Haavisto, minister spraw zagranicznych Finlandii.

Drugim państwem, które w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy nie ratyfikowało akcesji Finlandii i Szwecji, są Węgry. Partie opozycyjne wielokrotnie próbowały przyspieszyć głosowanie w tej sprawie. Wniosków tych nie popierał Fidesz oraz jego koalicjant Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa. Wymówką była tu np. konieczność szybkiego przyjęcia przepisów potrzebnych do odblokowania środków unijnych.

– Moje przesłanie jest takie, że zarówno Finlandia, jak i Szwecja powinny zostać ratyfikowane – odrzekł sekretarz generalny NATO.

Pod koniec listopada, podczas spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, premier Węgier, Viktor Orban, obiecał, że węgierski parlament zajmie się kwestią przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO na początku 2023 roku. Debata w tej sprawie ma się odbyć 1 marca. Sam Viktor Orban, jako szef Fideszu, zwrócił się również do członków frakcji, a także do koalicjantów o poparcie akcesji. Tymczasem w czwartek Finlandia ogłosiła, że dołącza do koalicji pancernej na rzecz Ukrainy, którą zainicjowała Polska. Przekaże na wschód trzy czołgi Leopard, które będą pełnić funkcję trałów przeciwminowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl