Lubuskie – rozpoczęły się ćwiczenia w ramach szpicy NATO

W Lubuskiem ruszyły manewry NATO. Ich celem jest udoskonalenie szpicy Paktu Północnoatlantyckiego. Pierwsze samoloty transportowe wylądowały na lotnisku w Babimoście. Przylecieli nimi żołnierze z Holandii i Niemiec. W manewrach bierze udział ponad 2 tys. wojskowych; potrwają do 19 czerwca.

Lotnisko Zielona Góra-Babimost. Tu przed południem wylądowały pierwsze samoloty z żołnierzami i sprzętem tak zwanej szpicy, czyli sił natychmiastowego reagowania NATO. Żołnierze przez 10 dni ćwiczyć będą na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie.

O głównym celu manewrów mówi ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

– Sprawdzenie w praktyce gotowości szpicy do realizacji zadań, jakie ma ona przed sobą. A ma zadania błyskawicznego wsparcia i udzielenia pomocy sojusznikowi, który jest w niebezpieczeństwie – wyjaśnia wojskowy.

Ćwiczenia są odpowiedzią między innymi na zagrożenia płynące z Rosji. To pierwszy tego typu sprawdzian organizowany w Polsce. „Cieszę się z tego wydarzenia” – podkreśla Ewa Polak, marszałek woj. lubuskiego.

W ćwiczeniach „Noble Jump”, czyli „szlachetny skok” uczestniczyć będzie ponad 2 tysiące wojskowych z Czech, Holandii, Norwegii, Litwy, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Niemiec i Polski.

Decyzję o utworzeniu szpicy NATO podjęto podczas ubiegłorocznego szczytu w Walii. Siły mają reagować szybko, maksymalnie w ciągu kilkunastu godzin.

Równolegle do ćwiczeń, w okolicach Żagania trwają manewry Saber Strike. Na południowym Bałtyku jest z kolei realizowana część morska ćwiczeń Baltops. Manewry potrwają do 19 czerwca. NATO podkreśla, że wszystkie ćwiczenia mają charakter obronny.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl