fot. twitter.com/EpiskopatNews

Rozpoczynają się obrady biskupów na Jasnej Górze

30-lecie lekcji religii w szkole, wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce oraz beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia to główne tematy, które zostaną omówione podczas rozpoczynającego się dziś Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Obrady potrwają do 29 sierpnia na Jasnej Górze.

Trzydniowe obrady Episkopatu rozpoczną się o godz. 11.00. Poprzedzi je sesja Rady Biskupów Diecezjalnych.

Z uwagi na restrykcje sanitarne, obrady, w których uczestniczyć będzie około 90 biskupów, odbędą się w sali mogącej pomieścić 500 osób. To pozwoli na zachowanie odpowiedniego dystansu między uczestnikami Zebrania Plenarnego. Używane również będą płyny dezynfekcyjne przy wejściu do sali obrad. Szczególna uwaga jest przykładana także do zakrywania ust i nosa zgodnie z zaleceniami sanitarnymi.

Jednym z głównych tematów 386. Zebrania Plenarnego Episkopatu, jak poinformował Sekretarz Generalny Episkopatu, będą lekcje religii w szkole. W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą powrotu religii do szkół, biskupi podsumują lata jej obecności w placówkach edukacyjnych. W ten temat wprowadzi ks. bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Następnie ks. prof. Marian Zając przedstawi wykład pod tytułem „Obraz katechezy i katechizowanych z perspektywy prowadzonych badań”, a ks. dr Marek Korgul „Obraz katechety i katechezy z doświadczeń wizytatora”.

Biskupi omówią też sprawy związane z wyzwaniami duszpasterskimi Kościoła w Polsce. W temat wprowadzi ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i ks. abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa.

„Po czasie restrykcyjnych ograniczeń związanych z koronawirusem, wierni wracają do kościołów, w różnych diecezjach jest inna sytuacja epidemiczna i dostosowane do niej wytyczne, stąd ważne jest, aby wymienić się doświadczeniami i omówić wspólne kwestie dotyczące duszpasterstwa, a także wyzwań stojących przed nim w najbliższym czasie, nie tylko związanych z koronawirusem” – powiedział ks. bp Artur Miziński.

Podczas spotkania ks. kard. Kazimierz Nycz podejmie kwestię beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ks. abp Stanisław Budzik jako przewodniczący Komisji Nauki Wiary przedstawi zagadnienia rozpatrywane przez to gremium. Biskupi omówią również sprawy związane z działalnością Caritas Polska, duszpasterstwem młodzieży i duszpasterstwem rodzin oraz wysłuchają sprawozdania z pierwszego posiedzenia obrad „Drogi Synodalnej” Kościoła w Niemczech.  Podejmą też kwestie dotyczące duszpasterstwa emigracji, a także turystyki i pielgrzymek. Swoją dotychczasową działalność zrelacjonuje biskupom Kościelny Inspektor Ochrony Danych ks. prof. Piotr Kroczek. Biskupi zatwierdzą też dwa listy pasterskie: na Dzień Papieski i na Tydzień Wychowania.

„Zebranie plenarne – oprócz dyskusji i sprawozdań – jest również czasem wielu decyzji biskupów oraz wyborów do gremiów Episkopatu” – podkreślił ks. bp Miziński.

Jak zapowiedział, podczas obrad zostanie wybranych m.in. dwóch nowych członków Rady Stałej KEP – jeden w miejsce ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia, który przeszedł na emeryturę, a drugi spośród biskupów pomocniczych, w miejsce ks. bp. Marka Mendyka, który został niedawno biskupem diecezjalnym. Biskupi wybiorą też nowego członka oraz nowego wiceprzewodniczącego Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.

„Ważny będzie też wybór nowego rzecznika Episkopatu. Odbędzie się on w związku z zakończeniem pięcioletniej kadencji na tym stanowisku ks. Pawła Rytel-Andrianika i jego zatrudnieniem na stanowisku dyrektora ds. komunikacji zagranicznej” – poinformował ks. bp Artur Miziński.

Rozpoczynającej spotkanie Eucharystii przewodniczył dziś ks. abp Tadeusz Wojda.

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończy się w sobotę po południu. Po obradach planowana jest konferencja prasowa. Zostanie wydany też komunikat.

BP KEP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl