Rozpoczął się dwudniowy szczyt przywódców Kanady i Unii Europejskiej

Handel, konkurencyjność, klimat, AI, cyberbezpieczeństwo, wojna na Ukrainie, sytuacja na Bliskim Wschodzie są tematami 19. Szczytu Kanada–Unia Europejska, który zaczął się w czwartek w St. John’s w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador.

W dwudniowym spotkaniu uczestniczą premier Kanady Justin Trudeau, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej. „Europa stoi wobec tych samych wyzwań” – mówił Trudeau przed rozpoczęciem spotkania w czwartek wieczorem, zwracając uwagę na konieczność budowy „Green Alliance” (zielony sojusz) ogłoszonej w marcu br. inicjatywy Kanada – UE, łączącej rozwój gospodarczy ze zmianami chroniącymi klimat. Michel podkreślał wieloletnią współpracę UE z Kanadą oraz to, że stronom zależy na tym, by udała się zarówno transformacja klimatyczna jak i cyfrowa.

Justin Trudeau powiedział, że rozmowy będą dotyczyć energetyki, w tym produkcji wodoru. Nowa Fundlandia i Labrador chce być dostawcą tzw. zielonego wodoru, produkcji wodoru z wody z wykorzystaniem energetyki wiatrowej. W sierpniu ub.r. podczas wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza Kanada podpisała z Niemcami umowę o produkcji i eksporcie wodoru do Niemiec, w ramach zastępowania gazu ziemnego w gospodarce. Oba kraje chcą rozpocząć eksport produkowanego w Kanadzie wodoru w 2025 r. Jest też kwestia opłaty węglowej nakładanej na przemysł, tak w Kanadzie jak w UE, której uwzględnianie ma ułatwić wymianę handlową.

Wśród tematów politycznych jest wojna na Ukrainie oraz sytuacja w Izraelu i Strefie Gazy. Przewodniczący Rady Europejskiej spotkał się w tym tygodniu w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Portal „Politico.eu” pisał, że współpraca w sprawie sytuacji w Izraelu między UE a Kanadą odbywa się na „historycznie bezprecedensowym poziomie”.

Jak podał publiczny nadawca CBC, wśród tematów, których nie ma w programie, ale mogą zostać podjęte, są polowania na foki. Od 2009 r. UE zakazuje importu produktów z fok, po nagłośnieniu przez organizacje obrońców zwierząt faktów takich jak zabijanie młodych fok pałkami. Zakaz nie jest obecnie postrzegany jako problem w relacjach Kanada – UE.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl