[TYLKO U NAS] P. Sałek: Mam wrażenie, że niektórzy unijni politycy wykorzystują wojnę na Ukrainie do podwyższenia ambicji klimatycznych

Zanim wybuchła wojna na Ukrainie, mieliśmy do czynienia z tzw. zieloną inflacją. Chodzi o koszty środowiskowe, jakie ponoszą kraje Unii Europejskiej w związku z bardzo radykalnymi przepisami klimatycznymi – wskazał Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, podczas programu „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Andrzej Duda, prezydent RP, powrócił do spotkań z Polakami. 5 lipca br. prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Lipska.

– Spotkania z Polakami są obietnicą wyborczą jeszcze z czasów I kadencji. Andrzej Duda deklarował, że chciałby odwiedzić wszystkie zakątki naszego kraju, co wytrwale realizuje. W czasie pandemii spotkania w tak licznym gronie były niemożliwe, jednak teraz prezydent RP zdecydował się na ich kontynuację – wyjaśnił Paweł Sałek.

Prezydent Andrzej Duda mówił w Lipsku, m.in. o wojnie na Ukrainie, bezpieczeństwie Polski oraz kryzysie żywnościowym na świecie. Podczas wystąpienia dziękował rolnikom za ciężką pracę, która zapewnia Polakom bezpieczeństwo żywnościowe.

– W opinii pana prezydenta praca polskich rolników jest bardzo ważna. Całe spotkanie miało na celu naświetlenie problemów związanych z bezpieczeństwem energetycznym i surowcowym. Andrzej Duda odniósł się również do problemu szalejącej inflacji – wskazał gość programu „Polski punkt widzenia”.

Prezydent RP nawiązał także do spotkania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która odbyła się 4 lipca 2022 roku. Andrzej Duda poinformował, że politycy z różnych partii w Polsce mają na uwadze bezpieczeństwo Polaków.

– Doszło do bardzo ważnej, ciekawej i merytorycznej dyskusji. Ta rozmowa potwierdziła, że na polskiej scenie politycznej, bez względu na kwestie koalicyjne i opozycyjne, w sprawie bezpieczeństwa i obronności mówimy jednym głosem – powiedział rozmówca.

30 czerwca br. zakończył się Szczyt NATO w Madrycie, podczas którego liderzy Sojuszu przyjęli założenia nowej Koncepcji Strategicznej. Polityk zapewnił, że wśród państw należących do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego również panuje solidarność.

– Jedność w Sojuszu została potwierdzona. Jest to bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście bieżących wydarzeń na Ukrainie – poinformował Paweł Sałek.

Gość programu „Polski punkt widzenia” nawiązał również do sprawy związanej z realizacją pakietu „Fit for 55”. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, oceniła, że nasz kraj nie jest w stanie zrealizować założeń pakietu w całości. Paweł Sałek zgodził się z tą opinią i wskazał na konsekwencje, jakie poniesiemy w związku z realizacją pakietu.

– Mamy tragedię wojenną w Europie, bardzo wysokie ceny surowców i zagrożenie dotyczące zakręcenia zaworów z gazem (…). Jeżeli nie będzie bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa dostaw, to będziemy mieli bardzo poważny problem. Niestety mam wrażenie, że niektórzy unijni politycy wykorzystują wojnę na Ukrainę do podwyższenia ambicji klimatycznych. Nieprawdą jest, że bezpieczeństwo energetyczne zapewnią nam jedynie odnawialne źródła energii (OZE), ponieważ nie dają one ciągłości dostaw energii elektrycznej – wyjaśnił doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Polityk zwrócił uwagę, że realizacja narzuconej polityki klimatycznej niesie za sobą ogromne koszty dla krajów europejskich, w tym również dla Polski. Dodał, że realizacja ambicji związanych z klimatem potęguje problemy gospodarcze naszego kraju.

– Zanim wybuchła wojna na Ukrainie, mieliśmy do czynienia z tzw. zieloną inflacją. Chodzi o koszty środowiskowe, które ponoszą kraje Unii Europejskiej w związku z bardzo radykalnymi przepisami klimatycznymi. Warto podkreślić, że przepisy środowiskowe dotyczą jedynie Europy i niosą za sobą liczne problemy, które sprawią, że Polacy zubożeją – powiedział Paweł Sałek.

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl