Premier M. Morawiecki: Rząd chce umacniać dialog z UE i Europą Zachodnią

Czy dialog z unijnym urzędnikami jest możliwy? Do tej pory na Polskę wywierana była bardzo silna presja zarówno w sprawie reformy sądownictwa, jak i polityki migracyjnej. Nasz rząd jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki ma już gotową strategię negocjacyjną.

Polski rząd wierzy, że dialog z unijnymi urzędnikami ws. reformy sądownictwa jest możliwy. Polska ma już przygotowaną strategię negocjacyjną.

Skorzystamy oczywiście z tej opcji trzech miesięcy na złożenie wyjaśnień. Przedstawimy obszerne wyjaśnienia, tak jak do tej pory przedstawialiśmy przez dwa lata – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Premier Mateusz Morawiecki 9 stycznia będzie rozmawiał w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. W spotkaniu ma uczestniczyć także wiceszef KE Frans Timmermans. Polska ma prawo do suwerennych decyzji, wymiar sprawiedliwości wymaga głębokiej reformy – podkreślał na antenie TVP Info szef polskiego rządu.

Bez zmiany tej instytucji, tej części ustroju, nie będzie normalności, nie będzie sprawiedliwości prawu musi towarzyszyć sprawiedliwość. My, wychodząc z PRL, nie dokonaliśmy żadnej weryfikacji sędziów. W Niemieckiej Republice Demokratycznej, która stała się częścią Republiki Federalnej Niemiec, pozostało tylko 30-35 proc. sędziów na swoich stanowiskach reszta została zweryfikowana. Czy to znaczy, że u nas wszyscy sędziowie byli w porządku? Przecież do dzisiaj w Sądzie Najwyższym są sędziowie stanu wojennego, którzy wydawali karygodne wyroki na działaczy „Solidarności” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Kolejną osią sporu na linii Warszawa – Bruksela jest polityka migracyjna. Polska nie będzie przyjmować imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, a stanowisko rządu w tej sprawie nie uległo zmianie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Pokazujemy nasze racje i pokazujemy również wolę suwerennego państwa do tego, żeby prowadzić naszą politykę, aby zapewnić bezpieczeństwo polskim rodzinom i na pewno od tego nie odejdziemy – powiedział szef rządu.

Polska przyczynia się do obniżenia napięć na wschodnich rubieżach UE przyjmując uchodźców z Ukrainy. Pomaga także w Syrii i północnej Afryce.

Jesteśmy jednym z najbardziej aktywnych krajów z UE w Syrii i północnej Afryce. Przeznaczyliśmy kilkaset milionów złotych i jesteśmy gotowi do tej międzynarodowej solidarności jeszcze bardziej – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Szef Polskiego rządu podkreślał także, że kwestia przyznawania przez UE funduszy strukturalnych nie będzie łączona z kwestią praworządności, ponieważ „nie ma takich możliwości traktatowych”. Dodał, że Polska nie chce też ulegać „różnego rodzaju szantażom międzynarodowym”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl