Wchodzi w życie statystyczny podział Mazowsza

Mazowsze formalnie składa się już z dwóch jednostek statystycznych. Zmiana ma pomóc w uzyskaniu większych środków unijnych po 2020 r.

1 stycznia weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie klasyfikacji NUTS, które zakłada nowy podział na jednostki statystyczne.

Mazowsze formalnie składa się teraz z dwóch jednostek statystycznych. Jedna to region warszawski stołeczny, obejmujący m.st. Warszawę wraz z dziewięcioma przyległymi powiatami. Drugi to region mazowiecki regionalny, w którego skład wchodzi pozostała część województwa.

Dotychczas, głównie za sprawą Warszawy, województwo wyszło z grupy regionów słabiej rozwiniętych, do której trafia najwięcej funduszy unijnych.

Dlatego Polska wystąpiła z wnioskiem o podział regionu na dwie jednostki statystyczne NUTS 2. Umożliwi to pozyskanie większych środków unijnych po 2020 r. – powiedział poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Pomoc ta jest skierowana do takich regionów, które nie przekraczają 70 proc. średniej unijnej, jeżeli chodzi o rozwój. Wszystko na to wskazuje, że ze względu na rozwój Warszawy całość Mazowsza ze stolicą Polski mogłaby pozyskiwać znacznie mniej środków europejskich, gdyby pozostawić to w niezmienionym kształcie, czyli jako jeden NUTS, bo wówczas Warszawa zawyżyłaby dochody całego Mazowsza. Wiemy przecież, że Radom, Siedlce, Ostrołęka i Ciechanów są to regiony, które wymagają wsparcia i warto dokonać takiego podziału na NUTSy, żeby dłużej pozyskiwać środki szczególnie na rozwój infrastruktury. Nie jest to nic dziwnego i wyjątkowego, bo w innych krajach europejskich istnieją podobne podziały – zwrócił uwagę Arkadiusz Czartoryski.

Ze wstępnych szacunków ministerstwa rozwoju wynika, że PKB na mieszkańca Warszawy i okolicznych powiatów przekroczy 147 proc. średniej Unii Europejskiej.

Natomiast pozostała część Mazowsza, z PKB per capita na poziomie ok. 60 proc., znajdzie się wśród najsłabszych gospodarczo regionów UE.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl